Kuriame Lietuvos ateitį

2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programa

Europos socialinis fondas Sanglaudos fondas
Europos regioninės plėtros fondas

Šiaulių miesto gatvių apšvietimo sistemos modernizavimo projektas

74

https://www.sga.lt/es-projektas/ https://www.sga.lt/naujienos/siauliu-miesto-gatviu-apsvietimo-sistemos-modernizavimo-projektas-arteja-prie-pabaigos/ https://www.sga.lt/apsvietimas/startuoja-naujas-projektas-visi-siauliu-miesto-sviestuvai-bus-pakeisti-i-moderniuosius-led-us/ https://www.sga.lt/naujienos/siauliai-sviecia-dar-labiau-padare-pirmieji-lietuvoje/ https://stv.lt/specialusis-reportazas/

Projekto esmė. Kam skirtas, kuo naudingas?

Gatvių apšvietimas – neatsiejama miesto infrastruktūros dalis. Kokybiški šviestuvai miestą daro ne tik estetiškai patrauklesniu, bet ir saugesniu, nes taip užtikrinamas didesnis gyventojų matomumas tamsiuoju paros metu ir gerinama žmonių gyvenimo kokybė. Vienas pagrindinių šiuolaikinio miesto tikslų – inovatyvi, taupanti energiją ir pažangių technologijų viešojo apšvietimo infrastruktūra. Būtent toks tikslas, kaip pagrindinis, buvo iškeltas ir rengiant Šiaulių miesto gatvių apšvietimo modernizavimo projektą: padidinti Šiaulių miesto gatvių apšvietimo sistemos energijos vartojimo efektyvumą, modernizuojant gatvių apšvietimo infrastruktūrą. Tikslui įgyvendinti pasitelkti du pagrindiniai uždaviniai: 1. Įsigyti gatvių apšvietimo modernizavimui būtinos įrangos, medžiagų ir kitų apšvietimo modernizavimui būtinų komponentų. 2. Pakeisti neefektyvius šviestuvus į LED, Iš esmės atnaujinti (pakeisti atramas, elektros perdavimo linijas, maitinimo ir valdymo spintas) apie 10% gatvių apšvietimo tinklo. Tikslą ir jo uždavinius įgyvendinti laiku ir kokybiškai buvo itin svarbu dėl to, kad Šiaulių miesto gatvių apšvietimo sistemos modernizavimo projektas – visam Šiaulių miestui labai reikšmingas projektas ir yra skirtas kiekvienam Šiaulių miesto gyventojui bei miesto svečiui. O aktualus jis visiems todėl, kad pakeisti buvo absoliučiai visi Šiaulių mieste esantys seni natrio šviestuvai (ne tik miesto gatvėse, bet ir daugiabučių namų kiemuose ir individualių namų kvartaluose), tad projekto naudą (tiek finansinę, tiek kiekybinę, tiek kokybinę) pajaus ir jau jaučia visi Šiaulių miesto gyventojai. Be to, šviestuvai, kuriuos kasdien matome miesto gatvėse, yra ne tik miesto architektūrinių sprendimų, bet ir kuriamo įvaizdžio dalis. Juk miestą, taip pat kaip ir žmogų, pasitinkame pagal „rūbą“! Na, o jei „rūbas“ šiuolaikiškas ir modernus, kyla žmonių pasitenkinimo gyvenimo kokybe lygis, formuojamas teigiamas vietos identitetas bei skatinamas vietos turizmas, nes į tokį miestą norisi ne tik sugrįžti, bet ir investuoti! Projektas naudingas daugybe atžvilgiu: 1. Didinamas Šiaulių miesto gatvių apšvietimo sistemos energijos vartojimo efektyvumas. 2. Taupomas Šiaulių miesto savivaldybės biudžetas bei mokesčių mokėtojų pinigai. 3. Mažinama CO2 emisija ir šviesos tarša. 4. Gerinama žmonių gyvenimo kokybė (LED šviestuvai neturi kenksmingų žmogaus sveikatai medžiagų, tokių, kaip gyvsidabris, kurio galima rasti tradicinėse lemputėse, ir nespinduliuoja regėjimui kenksmingų ultravioletinių spindulių). 5. Didinamas gyventojų saugumas, nes koncentruota ir kryptinga LED šviestuvų šviesa apšviečia tik reikiamus objektus, o ne skleidžia šviesą į dangų. Mažinama nelaimingų atsitikimų ir vandalizmo rizika. 6. Didinamas vairuotojų ir pėsčiųjų saugumas kelyje (mažesnis vairuotojų ir pėsčiųjų akinimas, geresnės eismo sąlygos). 7. Gerinamas Šiaulių miesto įvaizdis.

Projekto tikslai. Kokį pokytį vykdymo srityje padarys įgyvendintas projektas?

Projekto tikslas – padidinti Šiaulių miesto gatvių apšvietimo sistemos energijos vartojimo efektyvumą, modernizuojant gatvių apšvietimo infrastruktūrą. Įgyvendinus projektą visame Šiaulių mieste į modernius, tvarius ir ekonomiškus LED šviestuvus pakeista beveik 11 000 senų natrio šviestuvų (neliko nei vieno seno šviestuvo), modernizuota apie 25 km. apšvietimo linijų ir pakeista 20 komplektų modernios apšvietimo valdymo įrangos. Pastaroji suteikia galimybę apšvietimo tinklą stebėti, valdyti bei įjungti / išjungti ne tik iš centrinio valdymo pulto, bet ir iš bet kurio išmaniojo įrenginio nuotoliniu būdu. Tai reiškia, kad gedimų identifikavimas ir šalinimas vyksta operatyviau, reaguojama daug greičiau ir gyventojai patiria daug mažiau nepatogumų dėl neveikiančio apšvietimo. Be to, mažėja šviestuvų priežiūros ir keitimo kaštai, nes LED šviestuvai yra ilgaamžiškesni.