Kuriame Lietuvos ateitį

2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programa

Europos socialinis fondas Sanglaudos fondas
Europos regioninės plėtros fondas

Ekonomikos aktyvumo vertinimas ir prognozavimas realiuoju laiku, naudojant didžiuosius duomenis

https://evf.ktu.edu/projects/ekonomikos-aktyvumo-vertinimas-ir-prognozavimas-realiuoju-laiku-naudojant-didziuosius-duomenis/

Projekto esmė. Kam skirtas, kuo naudingas?

COVID-19 pandemijos sukelta sveikatos, ekonomikos ir socialinė krizė išryškino poreikį nuolatiniam ekonomikos aktyvumo vertinimui ir prognozavimui realiuoju laiku (angl. nowcasting). Tačiau dauguma tradicinių ekonometrinių metodų remiasi istorinių makroekonominių rodiklių naudojimu su santykinai dideliu vėlavimu, kas sumažina ekonomikos prognozių tikslumą ir priimamų priemonių ekonomikai valdyti tikslingumą. Todėl šio projekto rėmuose buvo sukurtas ir ištestuotas interaktyvus įrankis (internetinė platforma) ekonomikos aktyvumo vertinimui ir prognozavimui realiuoju laiku ir struktūrizuotas į tikslinius modulius. Projekto metu sukurtas interaktyvus įrankis gali būti naudingas: • Verslo ir viešojo sektoriaus įmonėms bei finansines paslaugas teikiančioms institucijoms dėl savalaikės, ekonomikos aktyvumą atspindinčios informacijos, kas leistų priimti įžvalgius sprendimus veiklos pokyčiams suvaldyti. • Šalies valdžios institucijoms, kurioms tikslinga turėti informacinį ir moksliniais tyrimais pagrįstą pagrindą formuoti adekvačią ir į tikslines ekonomikos subjektų grupes nukreiptą ekonominę politiką. • Namų ūkiams, siekiantiems išsaugoti finansinį atsparumą ekonomikos šokų atveju, atsakingai planuojant savo vartojimą, taupymą ir finansinius įsipareigojimus.

Projekto tikslai. Kokį pokytį vykdymo srityje padarys įgyvendintas projektas?

Projekto tikslas – sukurti interaktyvų įrankį ekonomikos aktyvumui vertinti ir prognozuoti realiuoju laiku, naudojant didžiuosius duomenis. Projekto uždaviniai: 1) Atlikti teorinių ir empirinių tyrimų, susijusių su ekonomikos aktyvumo vertinimo ir prognozavimo metodikomis realiuoju laiku, analizę, įvertinant jų galimybes prisidėti prie COVID-19 pandemijos sukeliamų ekonominių ir socialinių problemų mažinimo; 2) Sukurti bei pagrįsti metodologiją interaktyvaus įrankio ekonomikos aktyvumui vertinti ir prognozuoti realiuoju laiku veikimui; 3) Naudojant sudarytą didžiųjų duomenų bazę, sukurti ir ištestuoti interaktyvų įrankį ekonomikos aktyvumo vertinimui ir prognozavimui realiuoju laiku. Įgyvendintas projektas atvėrė naujas didžiųjų duomenų panaudojimo galimybes šalies ekonomikos pokyčiams stebėti ir vertinti. Sukurtas interaktyvus įrankis įgalino sekti šalyje vykstančius ekonominius procesus bei stebėti jų pokyčius realiuoju laiku (arba su minimaliu vėlavimu). Moksliškai pagrįsta tyrimo metodologija leido interaktyvų įrankį traktuoti kaip ankstyvąją rizikos perspėjimo sistemą ekonominiu požiūriu, turinčią lokaliam kontekstui agreguotą didžiųjų (alternatyviųjų) duomenų bazę bei atitinkamai parinktus ir adaptuotus dirbtinio intelekto algoritmus.