Lrytas.lt

Projektą globoja:

Image Description

Už investicijas į šiuolaikinę mokyklą

Lietuvos mokinių fizinis pajėgumas ir jo kaita tarp 1992, 2002, 2012 ir 2022 metų: populiaciją reprezentuojančio kartotinio tyrimo ketvirtoji banga

Blogas mokinių fizinis pajėgumas (FP) sąlygoja anksčiau pasireiškiančią sveikatos sutrikimų riziką ir dėl to kylančią finansinę naštą valstybei. Kyla grėsmė ir krašto apsaugai, nes didelė dalis šauktinių dėl prasto FP ir su tuo susijusių sveikatos problemų yra netinkami arba neefektyviai atlieka tarnybą. Todėl fiksuoti, stebėti situaciją, turėti atskaitos taškus, sekti tendencijas yra svarbu, siekiant kontroliuoti problemą, laiku užkirsti jai kelią dar jos užuomazgoje – mokykliniame amžiuje. Projekte siekiama tęsti fizinio pajėgumo rodiklių kaitos tyrimą ir ketvirtą kartą per tris dešimtmečius populiaciją reprezentuojančiu skerspjūvio momentiniu tyrimu įvertinti Lietuvos 5-12 kl. mokinių populiacijos FP rodiklius ir nustatyti FP kaitos tendencijas tarp 1992, 2002, 2012 ir 2022 metų tyrimo bangų atitinkamose lyties ir amžiaus grupėse. Taip pat, išanalizuoti FP sąsajas su fizine ir psichine sveikata, su sveikata susijusiu elgesiu. Ketvirtosios per tris dešimtmečius kartotinio tyrimo bangos FP rodiklių analizė ir palyginimas su trijų buvusių bangų rodikliais atskleis FP kaitos tendencijas. Naujausi populiaciją reprezentuojantys empiriniai duomenys ir jų kaita dešimtmečiais leis daryti visuomenės sveikatos prognozes. Leis atnaujinti populiacija grįstas FP referentines normas, taip pat ir ribines vertes, padedančias identifikuoti silpniausius ir papildomo dėmesio FP aspektu reikalaujančius mokinius. Šiame projekto tyrime atsižvelgus į psichinės, fizinės sveikatos bei į su sveikata susijusio elgesio rodiklius, kurie padės geriau suprasti FP problemos kompleksiškumą, bus galima papildyti ir formuoti naujas FP ypatybėms gerinti skirtas fizinio aktyvumo rekomendacijas mokiniams, jų tėvams, pedagogams, mokyklų administracijai.

Projekto esmė:

Projekte siekiama tęsti fizinio pajėgumo rodiklių kaitos tyrimą ir ketvirtą kartą per tris dešimtmečius nacionaliniu mastu momentiniu tyrimu įvertinti Lietuvos 5-12 kl. mokinių populiacijos fizinio pajėgumo (FP) rodiklius, kurie prieš tai buvo vertinti 1992, 2002 ir 2012 m. (MIP-003/2013), surinkti iš >18000 tiriamųjų. Naujausi populiaciją reprezentuojantys empiriniai duomenys suteiks informaciją apie tolimesnę FP kaitą tarp skirtingų mokinių kartų, leis daryti visuomenės sveikatos prognozes. Leis atnaujinti populiacija grįstas FP referentines normas, taip pat ir ribines vertes, padedančias identifikuoti silpniausius ir papildomo dėmesio FP aspektu reikalaujančius mokinius, atliepiant Sveikatos apsaugos ministro įsakymą (2019 10 08, Nr. V-1153), kurios kol kas yra paremtos 2012 m. tyrimo imties rezultatais. Kaip parodė ankstesnių 1992-2012 m. tyrimo bangų rodiklių analizė, FP skirtingais dešimtmečiais atitinkamose lyties ir amžiaus grupėse skiriasi, todėl 10 metų senumo populiacija grįstos referentinės normos turėtų būti atnaujintos.

Projekto tikslai:

įvertinti 5-12 klasių Lietuvos mokinių populiacijos fizinio pajėgumo rodiklius, išanalizuoti jų sąsajas su fizine ir psichine sveikata, su sveikata susijusiu elgesiu ir nustatyti fizinio pajėgumo kaitos tendencijas tarp 1992, 2002, 2012 ir 2022 metų tyrimo bangų.

Plačiau apie projektą
samp7
PRIVATUMO POLITIKAKONTAKTAIREKLAMADIENRAŠČIO PRENUMERATA
Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę
Sekite mus:
UAB „Lrytas“,A. Goštauto 12A, LT-01103, Vilnius.
Įm. kodas: 300781534Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:Valstybės įmonė Registrų centras
lrytas.lt redakcija news@lrytas.ltPranešimai apie techninius nesklandumuswebmaster@lrytas.lt
Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“.

Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.