Vokietija
Ko tikėtis
Pernai Vokietijos rinktinė iššoko virš galvos ir, žaisdama namie, iškovojo Europos pirmenybių bronzos medalius. Nors šiais metais į komandą grįžo keli pernai žaisti negalėję krepšininkai, pakartoti laimėjimą bus labai sunku. Vokietijos komandos sudėtis nėra tokia, kad ji aukštai skrietų dviejuose turnyruose iš eilės. Jei vokiečiai pateks į ketvirtfinalį, galės būti patenkinti rezultatu.
Žvaigždė
Vokietijos rinktinei puolant, kamuolys ilgiausiai būna rinktinės įžaidėjo rankose. Dennisas Schroederis (29, 185) pradeda komandos atakas ir dažnai jas pabaigia. Traumos sutrukdė prieš dešimt metų NBA debiutavusiam D.Schroederiui atskleisti visą savo talentą, bet pernai jis buvo išrinktas į geriausių Europos pirmenybių žaidėjų penketą, o praėjusį sezoną buvo pagrindinis „Los Angeles Lakers“ įžaidėjas ir pelnydavo 12,4 taško.
Treneris
Po Tokijo olimpinių žaidynių Vokietijos rinktinės vairas buvo perduotas kanadiečiui-europiečiui Gordonui Herbertui. 64 metų vyras gali drąsiai save vadinti europiečiu, nes Senajame žemyne apsistojo dar tada, kai buvo krepšininkas, po to ilgai treniravo Suomijos, Vokietijos, kitų šalių klubus, dirbo Sakartvelo rinktinėje ir turi Suomijos pilietybę. G.Herbertas ne vieną sezoną sėkmingai dirbo Vokietijos klubuose, todėl Vokietijos krepšinio federacijos sprendimas jį paskirti rinktinės treneriu nieko nenustebino.
Kuo stiprūs
Šią vasarą į rinktinės stovyklą atvyko visi dvylika krepšininkų, kurie pernai laimėjo Europos pirmenybių medalius. Tačiau dar prieš stovyklą buvo aišku, kad ne visiems prizininkams užteks vietos šių metų dvyliktuke, nes į komandą grįžo NBA žaidžiantys Moritzas Wagneris (26, 211) ir Maximilianas Kleberis (31, 208) bei „Barcelona“ aukštaūgis Oscaras Da Silva (25,206), kurie pernai praleido Europos pirmenybes. Tai suteikia galimybę treneriui G.Herbertui ir panaudoti pernai pasiteisinusią taktiką, ir ją dar labiau praturtinti.
Ko trūksta
Vokietijos rinktinės mikroklimatas nėra idealus. Komandos kapitonas D.Schroederis netgi viešai priekaištavo krepšininkams, kurie atsisako žaisti rinktinėje, o jo kritikos strėlės pirmiausiai smigo į M.Kleberį. Dėl ūmaus D.Schroederio būdo vokiečiai jau yra nukentėję. Tai – didžiausia povandeninė uola, į kurią gali atsitrenkti Vokietijos komandos laivas.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Vokietijos Federacinė Respublika (Bundesrepublik Deutschland). Gyventojų – 84,3 mln. Plotas – 357,6 tūkst. kv.km. Sostinė – Berlynas (3,8 mln.). Oficiali kalba – vokiečių. Valstybės vadovas – prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris (nuo 2017 m.) ir kancleris Olafas Scholzas (nuo 2021 m.). Valiuta – euras.
FIBA reitingas
11 vieta. Tarp Europos komandų – 8 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja 7-ąjį kartą. 2002 m. laimėjo bronzos medalius. Debiutavo 1986 m. ir užėmė 13-ąją vietą. Praėjusiose pasaulio pirmenybėse užėmė 18-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 10 iš 12 rungtynių ir Europos zonos J grupėje užėmė pirmąją vietą. Iš šios grupės į pasaulio pirmenybes taip pat pateko Suomija ir Slovėnija, žemesnes vietas užėmė Švedija, Izraelis ir Estija.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo 6 kartus. Geriausias rezultatas – 7-oji vieta (1992 m.). Debiutavo 1936 m., kai žaidynės vyko Berlyne, ir užėmė 15-ąją vietą. Pastarąjį kartą dalyvavo 2021 m. ir užėmė 8-ąją vietą.
Žemyno pirmenybės
Nuo 1993 m. nepraleido nė vienerių Europos pirmenybių. Po vieną kartą laimėjo aukso (1993 m., kai turnyras vyko Vokietijoje), sidabro (2005 m.) ir bronzos (2022 m., kai turnyras vėl vyko Vokietijoje) medalius. Praėjusių metų Europos pirmenybėse laimėjo 7 iš 9 rungtynių (pusfinalyje pralaimėjo Ispanijai, rungtynėse dėl trečiosios vietos nugalėjo Lenkiją).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Suomija
Ko tikėtis
Burtai Suomijos rinktinei buvo negailestingi. Jau pirmajame etape reikės žaisti ne tik su šeimininkais, bet ir su Tokijo žaidynių prizininke Australija bei Europos pirmenybių prizininke Vokietija. Peržengti šias kliūtis atjaunėjusiai „vilkų gaujai“ sunkiai įgyvendinama užduotis, tad suomiai neturėtų liūdėti, jei antrajame etape jiems reikės kovoti dėl žemesniųjų vietų.
Žvaigždė
Vienintelis pasaulinio ar bent europinio lygio Suomijos krepšininkas yra Lauri Markkanenas (26, 213). Jis ką tik baigė šeštąjį NBA sezoną, kuris buvo geriausias suomio karjeroje. „Utah Jazz“ puolėjas pelnydavo 25,6 taško, pirmą kartą dalyvavo NBA Visų žvaigždžių rungtynėse ir buvo išrinktas didžiausią pažangą padariusiu NBA krepšininku. Tiesa, L.Markkanenas visą NBA karjerą atstovavo gana silpnoms komandoms ir dar nė karto nežaidė atkrintamosiose varžybose.
Treneris
Nors Lassi Tuovi dar tik 36-eri, jis yra Suomijos rinktinės senbuvis. Šis krepšinio specialistas rinktinės trenerių štabe pradėjo dirbti dar 2010 metais ir ilgai buvo ilgamečio nacionalinės komandos trenerio Henriko Dettmanno dešinioji ranka. Kai 2021 metais H.Dettmannas baigė karjerą, šalies krepšinio vadovai ilgai nesvarstydami jo įpėdiniu paskyrė L.Tuovį. L.Tuovi kelis sezonus dirbo Prancūzijos klubuose, bet po to, kai praėjusių metų rudenį Strasbūro SIG nutraukė su juo sutartį, suomis netreniravo jokio klubo.
Kuo stiprūs
Kadaise H.Dettmannas sukūrė tobulą žaidimo planą vieną aukšto lygio krepšininką Dirką Nowitzkį turėjusiai Vokietijos rinktinei. Vėliau H.Dettmannas tą patį planą pritaikė savo šalies rinktinei ir L.Markkanenui. Naujasis treneris L.Tuovi žaidimo idėjos nekeičia ir Suomijos rinktinė pasiekia geresnius rezultatus negu komandos, kurių sudėtys daug stipresnės.
Ko trūksta
Išbraukus L.Markkaneną, Suomijos rinktinės sudėtis yra silpna, ši komanda – jauna ir nepatyrusi. Pastaraisiais metais karjerą baigus keliems ilgamečiams rinktinės žaidėjams, iš senosios gvardijos liko tik Sasu Salinas (32, 191), tačiau į Eurolygos klubų akiratį nepatenka nei jis, nei kiti Suomijos krepšininkai. Net Suomijos rinktinės pagrindinio penketo žaidėjai geriausiu atveju atstovauja Vokietijos ar Italijos lygų vidutiniokams.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Suomijos Respublika (Suomen tasavalta). Gyventojų – 5,6 mln. Plotas – 338 tūkst. kv.km. Sostinė – Helsinkis (666 tūkst. gyventojų). Oficialios kalbos – suomių ir švedų. Valstybės vadovai – prezidentas Sauli Niinisto (nuo 2012 m.) ir ministras pirmininkas Petteri Orpo (nuo 2023 m.). Valiuta – euras.
FIBA reitingas
24 vieta. Tarp Europos komandų – 13 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja antrą kartą. Debiutavo 2014 m. ir užėmė 22-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 9 iš 12 rungtynių ir Europos zonos J grupėje užėmė antrąją vietą. Grupės nugalėtoja tapo Vokietija, trečiąjį kelialapį iškovojo Slovėnija, žemesnes vietas užėmė Švedija, Izraelis ir Suomija.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo du kartus. Debiutavo 1952 m., kai žaidynės vyko Helsinkyje, ir užėmė 9-ąją vietą. Antrąjį kartą dalyvavo 1964 m. ir užėmė 11-ąją vietą.
Žemyno pirmenybės
Geriausias rezultatas Europos pirmenybėse – 6-oji vieta (1967 m., kai turnyras vyko Suomijoje). Praėjusių metų Europos pirmenybėse laimėjo 4 iš 7 rungtynių ir užėmė 7-ąją vietą (ketvirtfinalyje pralaimėjo Ispanijai).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Japonija
Ko tikėtis
Japonijos krepšininkai per grupės varžybas žais namie, tačiau tai vos ne vienintelis jų privalumas. Jau pirmajame etape reikės kovoti su stipriais varžovais, su kuriais žaidžiant „raudonajam penketui“ bus sudėtinga rasti svarių argumentų. Jei japonams pavyktų nukeliauti į Filipinus, kur vyks atkrintamosios varžybos, būtų tikras krepšinio stebuklas.
Žvaigždė
Vienas iš dviejų NBA žaidžiančių japonų Yuta Watanabe (28, 203) šios šalies krepšinio mastais yra superžvaigždė. NBA mastais jis yra vidutiniokas, kuriam nepavyko įsitvirtinti nė vienoje komandoje. Y.Watanabe per penkis sezonus atstovavo jau trims klubams, tačiau nė viename iš jų nebuvo svarbus žaidėjas ir praėjusį sezoną „Brooklyn Nets“ ekipoje rinko tik 5,6 taško. Tačiau per pasaulio pirmenybes ir sirgalių, ir komandos draugų žvilgsniai bus nukreipti į šį puolėją.
Treneris
56 metų amerikietis Tomas Hovasse‘as jau yra gyva Japonijos krepšinio legenda. Jis ypatingos pagarbos sulaukė, kai šios šalies moterų rinktinei padėjo sensacingai iškovoti Tokijo olimpinių žaidynių sidabro medalius. Iškart po žaidynių Japonijos krepšinio federacija pasiūlė jam pakeisti pareigas ir T.Hovasse‘as tapo vyrų rinktinės treneriu. Japonijos kultūra šiam specialistui nesvetima. Jis dar praėjusio amžiaus pabaigoje žaidė Japonijos komandose, baigęs krepšininko karjerą, ilgai dirbo Japonijos moterų klubuose. Tačiau iki 2021 metų jis nebuvo treniravęs jokios vyrų komandos.
Kuo stiprūs
Japonijos krepšininkai sugeba atsidurti tose aikštės vietose, kuriose varžovai jų visiškai nelaukia, o didelis japonų greitis neretai susuka galvas kitoms komandoms. Azijiečių žaidimo braižas neįprastas europiečiams ir kartais kelia problemų. Vis dėlto net ir savita taktika sudėtinga kompensuoti individualaus meistriškumo trūkumą.
Ko trūksta
NBA lygoje Rui Hachimura jaučiasi daug tvirčiau negu Y.Watanabe ir būtų labai didelė paspirtis Japonijos rinktinei. Tačiau šis puolėjas žaisti pasaulio pirmenybėse atsisakė. Japonų gretose nebus ir natūralizuoto amerikiečio Luke‘o Evanso, kuris buvo vienas iš geriausių komandos žaidėjų per praėjusių metų Azijos pirmenybes. Japonija turi nedaug dvimetrinių krepšininkų, o dėl šių praradimų priekinė linija dar labiau susilpnėjo.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Japonija (日本国, Nihonkoku). Gyventojų – 124,8 mln. Plotas – 378 tūkst. kv.km. Sostinė – Tokijas (14 mln. gyventojų). Oficiali kalba – japonų. Valstybės vadovai – imperatorius Naruhito (nuo 2019 m.) ir ministras pirmininkas Fumio Kišida (nuo 2021 m.). Valiuta – Japonijos jena.
FIBA reitingas
36 vieta. Tarp Azijos komandų – 6 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja 6-ąjį kartą. Geriausias rezultatas – 11-oji vieta (1967 m.). Debiutavo 1963 m. ir užėmė 13-ąją vietą. Praėjusį kartą dalyvavo 2019 m. ir užėmė 31-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Į pasaulio pirmenybes pateko kaip jų šeimininkė. Azijos zonos atrankos turnyro F grupėje laimėjo 7 iš 12 rungtynių ir užėmė trečiąją vietą. Šios grupės nugalėtoja tapo Australija, kelialapius taip pat iškovojo Kinija ir Iranas, žemesnes vietas užėmė Kazachstanas ir Bahreinas.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo 7 kartus. Geriausias rezultatas – 9-oji vieta 1936 m. Debiutavo 1936 m. Pastarąjį kartą dalyvavo 2021 m., kai žaidynės vyko Japonijoje, ir užėmė 11-ąją vietą.
Žemyno pirmenybės
Du kartus tapo Azijos pirmenybių čempione (1965 ir 1971 m.), penkis kartus laimėjo sidabro, septynis kartus – bronzos medalius, bet pastarąjį kartą tarp prizininkų pateko 1997 m. Praėjusių metų Azijos pirmenybėse laimėjo 3 iš 5 rungtynių ir užėmė 7-ąją vietą (ketvirtfinalyje pralaimėjo Australijai).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Australija
Ko tikėtis
Australams užpernai iškovojus pirmuosius olimpinius medalius, jų apetitas dar padidėjo. Dideli lūkesčiai nėra nepagrįsti – ši komanda turi viską, ko reikia, kad būtų vadinama viena iš pagrindinių pasaulio pirmenybių favoričių: krepšininkai – patyrę ir ne vienerius metus žaidžiantys kartu, sudėtis subalansuota, be aiškiai silpnų vietų. Jei į Australiją iškeliautų dar vienas medalių komplektas, stebėtis nereikėtų.
Žvaigždė
Buvęs NBA čempionas, ilgametis „San Antonio Spurs“ įžaidėjas Patrickas Millsas (34, 183) savo šalies rinktinei gyvybiškai svarbus ir kaip atakų organizatorius, ir kaip emocinis lyderis. Užpernai Tokijo olimpinių žaidynių mažajame finale 42 taškus įmetęs P.Millsas užtikrino „bumsėtojams“ bronzos medalius, bet šią vasarą į rinktinę atvyko po labai nesėkmingo NBA sezono, kuriame leido laiką ant „Brooklyn Nets“ suolo. Tiesa, Australijos rinktinei tai gali net praversti, nes P.Millsas norės įrodyti, kad „Nets“ komandoje nebuvo tinkamai įvertintas.
Treneris
Australijos rinktinės strategiją kuria 70-metis Brianas Goorjianas, kilęs iš Kalifornijos, bet jau labai seniai įsikūręs Australijoje ir turintis šios šalies pasą. B.Goorjianas daug metų treniravo stipriausius Australijos klubus, o rinktinės treneriu pirmą kartą buvo paskirtas 2001 metais. Pirmoji ji „kadencija“ truko iki 2008 metų, bet 2020 metų rudenį Australijos krepšinio vadovai vėl paprašė patyrusio specialisto paslaugų. Sprendimas pasiteisino – užpernai ant australų krūtinių sužibo olimpiniai medaliai.
Kuo stiprūs
Į Australijos rinktinės stovyklą atvyko net dešimt krepšininkų, užpernai žaidusių Tokijo žaidynėse, o du į rinktinę nebepatenkantys veteranai joje svarbiausių vaidmenų neatliko. Nors geriausi šalies krepšininkai susibūrė po dvejų metų pertraukos, atkurti žaidimo ryšius P.Millsui, Joe Inglesui (35, 206), Matthew Dellavedovai (32, 191) ir kitiems neturėtų būti sudėtinga. O prie senbuvių dar prisidėjo Joshas Giddey (20, 203), kuris praėjusį sezoną buvo rezultatyviausias tarp dešimties NBA rungtyniavusių australų.
Ko trūksta
Australijos komanda puikiai subalansuota ir daugumoje pozicijų turi daugiau nei po vieną pajėgų krepšininką. Sunkumų galėtų kilti nebent tuo atveju, jei kažkas išsiderintų P.Millso žaidime. Jį pakeisti būtų labai sudėtinga. Šią vasarą į rinktinę atvyko beveik visi geriausi Australijos krepšininkai. Trūksta tik Beno Simmonso, tačiau australai jau pamiršo, kada traumų nukamuotas puolėjas pastarąjį kartą atstovavo savo šaliai (tai buvo 2013 m.).
Šalis
Oficialus pavadinimas – Australijos Sandrauga (Commonwealth of Australia). Gyventojų – 26,7 mln. Plotas – 7,69 mln. kv.km. Sostinė – Kanbera (456 tūkst. gyventojų). Didžiausias miestas – Sidnėjus (5,3 mln. gyventojų). Nacionalinė kalba – anglų. Valstybės vadovai – Jungtinės Karalystės karalius Karolis III ir ministras pirmininkas Anthony Albanese (nuo 2022 m.). Valiuta – Australijos doleris.
FIBA reitingas
3 vieta. Tarp Azijos komandų – 1 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja 13-ąjį kartą. Geriausias rezultatas – 4-oji vieta (2019 m.). Debiutavo 1970 m. ir užėmė 12-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 11 iš 12 rungtynių ir Azijos zonos F grupėje užėmė pirmąją vietą. Iš šios grupės į pasaulio pirmenybes taip pat pateko Kinija, Iranas ir Japonija, žemesnes vietas užėmė Kazachstanas ir Bahreinas.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo 15 kartų. 2021 m. pirmą kartą laimėjo bronzos medalius. Debiutavo 1956 m., kai žaidynės vyko Melburne, ir užėmė 12-ąją vietą.
Žemyno pirmenybės
19 kartų per 22 turnyrus tapo Okeanijos čempione. Nuo tada, kai Okeanijos zona buvo prijungta prie Azijos zonos, abejose Azijos pirmenybėse laimėjo aukso medalius (2017 ir 2022 m., pernai pusfinalyje nugalėjo Naująją Zelandiją, finale – Libaną).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Dominikos Respublika
Ko tikėtis
Po dešimties metų pertraukos į Dominikos Respublikos rinktinę grįžtantis Karlas Anthony Townsas – galinga jėga. Jei treneriui per trumpą pasirengimo laikotarpį pavyks suderinti lyderio veiksmus su kitų žaidėjų veiksmais, Dominikos Respublikos krepšininkai galės rimtai taikytis į geriausią visų laikų rezultatą – o pasaulio pirmenybių ketvirtfinalyje ši komanda dar nežaidė nė karto.
Žvaigždė , Naujajame Džersyje užaugęs Karlas Anthony Townsas (27, 213) debiutavo Dominikos Respublikos vyrų rinktinėje dar prieš vienuolika metų, bet vėliau šalies krepšinio vadovams vis nepavykdavo jo prisikviesti į rinktinę. Šią vasarą K.A. Townsas į nacionalinę komandą atvyko po dešimties metų pertraukos. Per tuos metus jis dukart buvo išrinktas į geriausių NBA krepšininkų trečiąjį penketą, dalyvavo trejose NBA Žvaigždžių rungtynėse, o praėjusį sezoną atstovaudamas „Minnesota Timberwolves“ komandai pelnydavo 20,8 taško.
Treneris
58 metų argentinietis Nestoras Garcia yra trumpai dirbęs Ispanijoje, bet didžiąją karjeros dalį praleido klajodamas po Lotynų Ameriką. Jis treniravo kelių šalių klubus, Urugvajaus, Venesuelos ir gimtosios Argentinos rinktines. 2019 metais N.Garcia pirmą kartą tapo Dominikos Respublikos rinktinės treneriu, bet šias pareigas paliko jau po kelių mėnesių, iškart po pasaulio pirmenybių. Praėjusių metų rudenį, kai N.Garcijos paslaugų atsisakė Argentinos krepšinio federaciją, trenerį antrą kartą pakvietė Dominikos Respublikos krepšinio vadovai.
Kuo stiprūs
Dominikos Respublikos rinktinė net be K.A. Townso nebūtų autsaiderė. Lesteris Quinonesas (22, 193) žaidžia NBA, L.J.Figueroa (25, 198) mynė stipriausios pasaulio lygos slenkstį, Jeanas Montero (20, 190), Andresas Felizas (26, 183), Angelis Delgado (28, 205) naudingai žaidė stipriausiose Europos lygose. Verta pastebėti, kad komandos rezultatus lemsiantys krepšininkai atstovauja jaunesniajai ar vidurinei kartai, bet rinktinėje yra ir keli labai patyrę žaidėjai.
Ko trūksta
K.A. Townsas prie komandos draugų prisidėjo labai vėlai. Galima tik spėlioti, ar šis aukštaūgis ras bendrą kalbą su kitais krepšininkais. Kyla pavojus, kad K.A. Townsas taps komandą griaunančiu elementu. Psichologiniu lieptu tarp K.A. Townso ir kitos komandos dalies galėjo tapti NBA lygoje skambiai debiutavęs Chrisas Duarte, bet šio gynėjo neišleido „Sacramento Kings“ klubas.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Dominikonų Respublika (Republica Dominicana). Gyventojų – 10,8 mln. Plotas – 48,7 tūkst. kv. km. Sostinė – Santo Domingas (937 tūkst. gyventojų). Oficiali kalba – ispanų. Valstybės vadovas – prezidentas Luisas Abinaderis (nuo 2020 m.). Valiuta – Dominikonų pesas.
FIBA reitingas
23 vieta. Tarp Amerikos komandų – 7 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja ketvirtąjį kartą. Debiutavo 1978 m. ir užėmė 12-ąją vietą, 2014 m. užėmė 13-ąją vietą, 2019 m. – 16-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 9 iš 12 rungtynių ir Amerikos zonos E grupėje užėmė antrąją vietą. Šios grupės nugalėtoja tapo Kanada, trečiąjį kelialapį iškovojo Venesuela, žemesnes vietas užėmė Argentina, Panama ir Bahamos.
Olimpinės žaidynės
Nedalyvavo nė karto.
Žemyno pirmenybės
Amerikos pirmenybėse 2011 m. iškovojo bronzos medalius. Praėjusių metų Amerikos pirmenybėse laimėjo 1 iš 4 rungtynių ir užėmė 8-ąją vietą (ketvirtfinalyje pralaimėjo Brazilijai).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Italija
Ko tikėtis
Italijos rinktinė dar niekada nelaimėjo pasaulio pirmenybių medalių. Nors italai truputį patriukšmavo ir Tokijo olimpinėse žaidynėse, ir praėjusių metų Europos pirmenybėse, beveik nerealu tikėtis, kad jie užkops ant pasaulio pirmenybių garbės pakylos. Užtat galima tikėtis, kad ši komanda driokstelės paviene skambia pergale ir sujauks kurių nors favoritų planus.
Žvaigždė
Simone Fontecchio (27, 201) atsiskleidė būdamas jau brandaus amžiaus, bet po dviejų ryškių Eurolygos sezonų nepabūgo išvykti į NBA pirmenybes, kuriose debiutavo tik praėjusiais metais. „Utah Jazz“ komandoje italas netapo svarbiu žaidėju, bet ir nesėdėjo atsarginių suolo gale. Jo vidurkis NBA pirmenybėse buvo 6,3 taško.
Treneris
Buvusio ilgamečio Italijos rinktinės įžaidėjo Gianmarco Pozzecco trenerio karjera kol kas klostosi keistai. Nors jam jau 50 metų, G.Pozzecco neįsitvirtino nė viename klube ir net Italijos rinktinės treneriu tapo neįprastomis aplinkybėmis – praėjusių metų vasaros pradžioje Italijos krepšinio federacijai staiga nutraukus sutartį su Romeo Sacchetti. Naują trenerį reikėjo rasti labai greitai, ir G.Pozzecco tapo kompromisiniu variantu.
Kuo stiprūs
Emocingiausias ir impulsyviausias Europos treneris G.Pozzecco sugeba nuteikti krepšininkus taip, kad jie išspaudžia iš savęs viską ir gal net daugiau. Vyriausi Italijos rinktinės žaidėjai Luigi Datome (35, 202), Nicolo Melli (32, 205), buvęs žalgirietis Achille Polonara (31, 203) prieš kelis sezonus „gal net daugiau“ iš savęs yra išspaudę ir Eurolygoje.
Ko trūksta
Daugelis Italijos rinktinės krepšininkų klubuose yra atsarginiai žaidėjai ir tik trumpam įeina į aikštę, kai reikia pakeisti pirmaisiais smuikais griežiančius užsieniečius. Rinktinėje jiems reikia persitvarkyti ir dažniau imtis atsakomybės patiems. Kartais persitvarkyti būna sunku, bet kartais krepšininkai, atsakomybei padidėjus, persistengia ir bando padaryti tai, ko nesugeba.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Italijos Respublika (Repubblica Italiana). Gyventojų – 58,9 mln. Plotas – 301 tūkst. kv.km. Sostinė – Roma (2,8 mln. gyventojų). Oficiali kalba – italų. Valstybės vadovai – prezidentas Sergio Mattarella (nuo 2015 m.) ir ministrė pirmininkė Giorgia Meloni (nuo 2022 m.). Valiuta – euras.
FIBA reitingas
10 vieta. Tarp Europos komandų – 7 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja 10-ąjį kartą. Geriausias rezultatas – 4-oji vieta (1970 ir 1978 m.). Debiutavo 1963 m. ir užėmė 7-ąją vietą. Praėjusį kartą dalyvavo 2019 m. ir užėmė 10-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 8 iš 10 rungtynių ir Europos zonos L grupėje užėmė antrąją vietą. Šios grupės nugalėtoja tapo Ispanija, trečiąjį kelialapį iškovojo Sakartvelas, žemesnes vietas užėmė Islandija, Ukraina ir Nyderlandai.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo 13 kartų. 1980 ir 2004 m. laimėjo sidabro medalius. Debiutavo 1936 m. ir užėmė 7-ąją vietą. Pastarąjį kartą dalyvavo 2021 m. ir užėmė penktąją vietą (ketvirtfinalyje pralaimėjo Prancūzijai).
Žemyno pirmenybės
Europos pirmenybėse du kartus iškovojo aukso (1983 ir 1999 m.), po keturis kartus – sidabro (1937, 1946, 1991 ir 1997 m.) ir bronzos (1971, 1975, 1985 ir 2003 m.) medalius. Praėjusių metų Europos pirmenybėse laimėjo 4 iš 7 rungtynių ir užėmė 8-ąją vietą (ketvirtfinalyje pralaimėjo Prancūzijai).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Angola
Ko tikėtis
Afrikos krepšinio lyderės vardą praradusiai Angolos rinktinei bus sudėtinga pagerinti praėjusių pasaulio pirmenybių rezultatą ir iškovoti daugiau negu vieną pergalę. Jei ši komanda parsivežtų kelialapį bent į olimpinės atrankos turnyrą, rezultatą būtų galima vadinti teigiamu.
Žvaigždė
Bruno Fernando (25, 208) jau seniai labai laukiamas Angolos rinktinėje, bet iki šiol nežaidė nė vieneriose pasaulio ar Afrikos pirmenybėse. Šią vasarą jis pagaliau atvyko į rinktinę, į kurią atsivežė keturių NBA sezonų patirtį. Tiesa, patirtis labiau simbolinė, nes B.Fernando jau tris kartus keitė komandas, bet nė vienoje iš jų nebuvo svarbus žaidėjas. Praėjusį sezoną geriausias Angolos krepšininkas, vilkėdamas „Houston Rockets“ ir „Atlanta Hawks“ aprangą, NBA pirmenybėse žaidė tik 39 rungtynes ir pelnydavo 3,9 taško.
Treneris
54 metų ispanas Josepas Clarosas yra išmaišęs vos ne visą pasaulį nuo Venesuelos ir Salvadoro iki Bahreino ir Japonijos. Jis yra treniravęs Salvadoro, Meksikos, Egipto ir Bahreino rinktines, o užpernai priėmė Angolos krepšinio federacijos kvietimą. Tiesa, Angolos rinktinė yra pirmoji komanda, su kuria J.Clarosas pateko į pasaulio pirmenybes.
Kuo stiprūs
Angolos rinktinė išgyveno sudėtingą kartų kaitą, bet pastaraisiais metais joje pagaliau įsitvirtino jaunesnės kartos krepšininkai, kurie yra alkani pergalių ir nori padaryti gerą įspūdį Europos klubams. Keli žaidėjai jau išvyko į Europą, o Portugalijos lygoje spindinčio Clesio Castro (26, 200) ir Vokietijos lygoje įsitvirtinusio Jilsono Bango (24, 208) parodytas kelias gali tapti įkvėpimo šaltiniu jų komandos draugams.
Ko trūksta
Nors keli europinės patirties įgiję krepšininkai yra pavyzdys kitiems Angolos žaidėjams, net ir lyderių meistriškumas nėra labai aukštas, o dabartinei rinktinei trūksta to, kuo ši komanda pasižymėjo prieš keliolika metų. Anksčiau didžiausias Angolos rinktinės privalumas buvo geras tarpusavio supratimas. Dabartinėje rinktinėje to pasiekti sudėtinga, nes kai kurie pagrindiniai krepšininkai iki šios vasaros net nebuvo žaidę kartu.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Angolos Respublika (Republica de Angola). Gyventojų – 36 mln. Plotas – 1,25 mln. kv.km. Sostinė – Luanda (2,57 mln. gyventojų). Oficiali kalba – portugalų. Valstybės vadovas – prezidentas João Lourenço (nuo 2017 m.). Valiuta – kvanza.
FIBA reitingas
41 vieta. Tarp Afrikos komandų – 4 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja 9-ąjį kartą. Geriausias rezultatas – 9-oji vieta (2006 m.). Debiutavo 1986 m. ir užėmė 20-ąją vietą. Praėjusį kartą dalyvavo 2019 m. ir užėmė 27-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 10 iš 12 rungtynių (skaičiuojant neįskaitytus pirmojo etapo rezultatus) ir Afrikos zonos E grupėje užėmė antrąją vietą. Šios grupės nugalėtoju tapo Dramblio Kaulo Krantas, trečiąjį kelialapį iškovojo Žaliasis Kyšulys, žemesnes vietas užėmė Nigerija, Gvinėja ir Uganda.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo 5 kartus. Geriausias rezultatas – 9-oji vieta (1996 m.). Debiutavo 1992 m. ir užėmė 10-ąją vietą. Pastarąjį kartą dalyvavo 2008 m. ir užėmė 12-ąją vietą.
Žemyno pirmenybės
Afrikos čempione tapo 11 kartų (1989, 1992, 1993, 1995, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009 ir 2013 m.) ir yra turnyro rekordininkė. Be to, keturis kartus iškovojo sidabro, du kartus – bronzos medalius. Užpraėjusių metų Afrikos pirmenybėse laimėjo 2 iš 5 rungtynių ir užėmė 5-ąją vietą (ketvirtfinalyje pralaimėjo Senegalui).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Filipinai
Ko tikėtis
Šeimininkų lūkesčiai visuomet būna labai dideli, o filipiniečiai traukiant burtus gavo didelę privilegiją ir pateko į pirmąjį krepšelį. Dėl to jų galimybės patekti bent į antrąjį etapą gerokai padidėjo, tačiau net ir pirmajame etape Filipinų krepšininkams dėl kiekvienos pergalės reikės išlieti prakaito upes. Užduotis patekti tarp 16 geriausių komandų nėra neįvykdoma. Kita vertus, nereikėtų labai stebėtis, jei filipiniečiai pakartotų praėjusių pasaulio pirmenybių rezultatą ir nelaimėtų nė vienerių rungtynių.
Žvaigždė
Filipiniečių kilmės Jordanas Clarksonas (31, 196) dar prieš tuziną metų atsiliepė į Filipinų krepšinio vadovų kvietimą atstovauti jo močiutės gimtajai šaliai, bet dėl įvairių biurokratinių kliūčių rinktinėje debiutavo tik 2018 metais. Filipiniečiams šis krepšininkas yra tikras lobis – jis aukštai vertinamas net ir NBA lygoje, kurioje žaidžia nuo 2014 metų. Praėjusį sezoną J.Clarksonas vilkėjo „Utah Jazz“ aprangą ir pelnydavo 20,8 taško.
Treneris
Filipinų krepšinio federacija rinktinės trenerį šiame amžiuje keitė 26 kartus (!). 60-mečio Choto Reyeso pavardė ilgame sąraše įrašyta net kelis kartus. Jis treniravo rinktinę 2005-2008 metais, paskui – 2012-2014 metais ir 2016-2018 metais, o 2022 metais šalies krepšinio vadovai vėl paprašė jo paslaugų. Už Filipinų ribų Ch.Reyesas nėra dirbęs, bet gimtojoje šalyje net šešis kartus buvo išrinktas geriausiu metų treneriu.
Kuo stiprūs
Ruošdamiesi pasaulio pirmenybėms Filipinų krepšinio vadovai papildė rinktinę keliais filipiniečių kilmės užsienio krepšininkais. Atrankos turnyre paaiškėjo, kad būtent JAV užaugę Bobby Parksas (31, 188) ir Dwightas Ramosas (25, 193) aikštėje gali būti pagrindiniai J.Clarksono talkininkai. Galbūt filipiniečiams padės ir tai, kad keli geriausi jų žaidėjai pastaraisiais metais rungtyniavo Japonijos lygoje. Tarp jų – vienas aukščiausių pasaulio pirmenybių dalyvių Kai Sotto (21, 221).
Ko trūksta
Aukštaūgių trūkumas – amžina Filipinų krepšinio bėda. K.Sotto – viena iš nedaugelio išimčių, bet šioje rinktinėje dvimetriniai žaidėjai yra didelė retenybė. Per pastarąjį atrankos langą Filipinų komandoje žaidė vos vienas aukštesnis nei 201 cm ūgio krepšininkas.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Filipinų Respublika (Republika ng Pilipinas). Gyventojų – 109 mln. Plotas – 300 tūkst. kv.km. Sostinė – Manila (1,8 mln. gyventojų). Didžiausias miestas – Kesonas (3 mln. gyventojų). Oficialios kalbos – filipiniečių ir anglų. Valstybės vadovas – prezidentas Bongbongas Marcosas (nuo 2022 m.). Valiuta – Filipinų pesas.
FIBA reitingas
40 vieta. Tarp Azijos komandų – 8 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja 7-ąjį kartą. 1954 m. laimėjo bronzos medalius. Debiutavo 1954 m. Praėjusį kartą dalyvavo 2019 m. ir užėmė paskutinę 32-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Filipinams nereikėjo kovoti dėl kelialapio, bet jie vis tiek žaidė atrankos turnyre. Laimėjo 6 iš 10 rungtynių ir Azijos zonos E grupėje užėmė trečiąją vietą. Šioje grupėje kelialapius iškovojo Naujoji Zelandija, Libanas ir Jordanija, dvi paskutines vietas užėmė Saudo Arabija ir Indija.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo 7 kartus. Geriausias rezultatas – 5-oji vieta (1936 m., kai krepšinis pirmą kartą buvo įtrauktas į olimpinę programą). Pastarąjį kartą dalyvavo 1972 m. ir užėmė 13-ąją vietą.
Žemyno pirmenybės
Azijos pirmenybėse penkis kartus laimėjo aukso (1960, 1963, 1967, 1973 ir 1985 m.), keturis kartus – sidabro (1965, 1971, 2013 ir 2015 m.), vieną kartą – bronzos (1969 m.) medalius. Praėjusių metų Azijos pirmenybėse laimėjo 1 iš 4 rungtynių ir užėmė 9-ąją vietą.

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Ispanija
Ko tikėtis
Ispanijos rinktinė šiame amžiuje be medalių iš didžiųjų turnyrų grįžta labai retai. Ji gina pasaulio čempionės vardą ir pernai susigrąžino Europos čempionės vardą. Vis dėlto anksčiau ispanai prieš beveik visus turnyrus būdavo minimi tarp pagrindinių favoritų, bet, prasidėjus kartų kaitai, jų statusas pasikeitė. Praėjusių metų Ispanijos krepšininkų auksinis žygis buvo gana netikėtas, o šiais metais sudėtis dar silpnesnė. Europos čempionams teks smarkiai paprakaituoti, kad patektų bent į ketvirtfinalį.
Žvaigždė
Praėjusių metų Europos pirmenybėse naudingiausio krepšininko prizu buvo apdovanotas Willy Hernangomezas (29, 211). Šis vidurio puolėjas „New Orleans Pelicans“ komandoje buvo Jono Valančiūno dubleris ir praėjusį NBA sezoną pelnydavo tik 6,9 taško, bet rinktinėje ėmėsi lyderio vaidmens ir sirgalių nenuvylė. Šiais metais W.Hernangomezas priėmė svarbų karjeros sprendimą. Septynis sezonus NBA praleidęs, bet už Atlanto žvaigžde netapęs ispanas grįžta į tėvynę. Jis sudarė sutartį su „Barcelona“.
Treneris
Prie daugelio Ispanijos rinktinės pergalių prisidėjo šios šalies pilietybę turintis 62 metų Italijos krepšinio specialistas Sergio Scariolo. Jis treniravo ispanus 2009-2012 metais, o paskui grįžo į rinktinę 2015 metais ir dirba iki šiol. S.Scariolo daug sezonų praleido ir stipriausiuose Ispanijos klubuose, bet nuo 2021 metų treniruoja Bolonijos „Virtus“ krepšininkus. Per atrankos varžybas S.Scariolo negalėdavo eiti pareigų, todėl jį pavaduodavo Luisas Guilis.
Kuo stiprūs
Nugalėtojų mentaliteto iš Ispanijos rinktinės neatimsi. Veteranai Rudy Fernandezas (38, 196) ir Sergio Llullis (35,191) vis dar gali truktelėti komandą kritinėmis akimirkomis, o priekinė linija, kurią kartu su W.Hernangomezu sudaro jo jaunesnysis brolis Juancho Hernangomezas (27, 206) bei įsitvirtinti NBA bandantys jaunieji Usmanas Garuba (21, 203) ir Santiago Aldama (22, 213), atitinka aukštus standartus.
Ko trūksta
Jau prasidėjus rinktinės treniruočių stovyklai Ispanijos sirgaliai išgirdo liūdną žinią, kad į pasaulio pirmenybes nevyks dvylika sezonų NBA klubuose praleidęs Ricky Rubio. Jis pranešė, kad stabdo karjerą dėl „psichologinės sveikatos“. Pasitraukus R.Rubio, atsivėrė milžiniška spraga įžaidėjo pozicijoje, nes šią vasarą į rinktinę neatvyko pernai Europos pirmenybių didvyriu tapęs natūralizuotas amerikietis Lorenzo Brownas, nebežaidžia ir veteranas Sergio Rodriguezas. Jei kitose pozicijose Ispanijos rinktinė turi nemažai NBA ar Eurolygos varžybose pasižymėjusių krepšininkų, tai atakų organizavimas gali būti šios komandos Achilo kulnas.
Šalis Oficialus pavadinimas – Ispanijos Karalystė (Reino de España). Gyventojų – 48,2 mln. Plotas – 506 tūkst. kv.km. Sostinė – Madridas (3,2 mln. gyventojų). Oficiali kalba – ispanų. Valstybės vadovai – karalius Pilypas VI ir ministras pirmininkas Pedro Sanchezas (nuo 2018 m.). Valiuta – euras.
FIBA reitingas
1 vieta. Tarp Europos komandų – 1 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja 13-ąjį kartą. 2006 ir 2019 m. tapo pasaulio čempione, bet kitų medalių neiškovojo. Debiutavo 1950 m. ir užėmė 9-ąją vietą. Nuo 1982 metų nepraleido nė vienerių pasaulio pirmenybių, 2019 m. pasaulio pirmenybių finale nugalėjo Argentiną.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 10 iš 12 rungtynių (skaičiuojant antrajame etape neįskaitytus rezultatus) ir Europos zonos L grupėje užėmė pirmąją vietą. Šioje grupėje kitus du kelialapius iškovojo Italija ir Sakartvelas, žemesnes vietas užėmė Islandija, Ukraina ir Nyderlandai.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo 13 kartų. 1984, 2008 ir 2012 m. laimėjo sidabro, 2016 m. – bronzos medalius. Debiutavo 1960 m. ir užėmė 11-ąją vietą. Praėjusį kartą dalyvavo 2021 m. ir užėmė 6-ąją vietą (ketvirtfinalyje pralaimėjo JAV).
Žemyno pirmenybės
Europos pirmenybėse laimėjo keturis aukso (2009, 2011, 2015 ir 2022 m.), šešis sidabro ir keturis bronzos medalius. Nuo 1959 m. nepraleido nė vienerių Europos pirmenybių. Praėjusiais metais laimėjo 8 iš 9 rungtynių (pusfinalyje nugalėjo Vokietiją, finale – Prancūziją).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Brazilija
Ko tikėtis
Brazilijos rinktinė bando atsispirti po praėjusio dešimtmečio pabaigoje patirtų nesėkmių. Pernai laimėti Amerikos pirmenybių sidabro medaliai rodo, kad ši komanda turi perspektyvų, tačiau nėra subrendusi tiek, kad galėtų kaip lygi su lygiais kovoti su stipriausiomis Europos rinktinėmis, australais ar kanadiečiais. Jos galimybių riba, ko gero, yra pasaulio pirmenybių antrasis etapas.
Žvaigždė
Vienu iš praėjusio Europos krepšinio sezono atradimų tapo įžaidėjas Yago dos Santosas (24, 178). Jis tik pernai atvyko į Senąjį žemyną iš Rio de Žaneiro „Flamengo“ klubo, bet iškart ėmėsi Ulmo „ratiopharm“ lyderio vaidmens, padėjo šiai komandai netikėtai tapti Vokietijos čempione ir buvo išrinktas bundeslygos finalo naudingiausiu žaidėju. Po pasaulio pirmenybių Y.Dos Santosas debiutuos Eurolygoje. Jis sudarė sutartį su Belgrado „Crvena Zvezda“.
Treneris
Eksperimentui rinktinę perduoti į kroato Aleksandaro Petrovičiaus rankas nepasiteisinus, Brazilijos krepšinio vadovai vėl atsigręžė į savo šalies krepšinio specialistus ir užpernai nacionalinės komandos treneriu paskyrė Gustavo de Conti. Nors jam dar tik 43-eji, G.De Conti į rinktinės trenerių štabą pirmą kartą pateko prieš daugiau nei dešimt metų, o nuo 2018-ųjų taip pat yra vieno iš pajėgiausių Brazilijos klubų Rio de Žaneiro „Flamengo“ treneris.
Kuo stiprūs
Keli gabūs Brazilijos krepšininkai daug metų švaistė talentą šildydami NBA komandų suolą. Dabar Bruno Caboclo (27, 206), Cristiano Felicio (31, 206), Raulis Neto (31, 188) bando vos ne iš naujo karjerą pradėti Europoje. Vis dėlto buvęs NBA klubų dėmesys patvirtina, kad šie žaidėjai sugeba nemažai, o sumanus kūrėjas Marcelo Huertas (40, 190) gali jiems padėti iš tolimų kertelių ištraukti net ir ne visuomet panaudojamus įgūdžius.
Ko trūksta
Brazilijos rinktinės žaidimo ryšiai gana trapūs. Pastaraisiais metais karjerą baigė keli komandos braižą lėmę veteranai, į ekipą įsiliejo daug naujų krepšininkų, kurie labai mažai žaidė kartu. Brazilams būtų pravertusi ilgesnė treniruočių stovykla ir daugiau draugiškų rungtynių, bet šios komandos pasirengimas buvo trumpas.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Brazilijos Federacinė Respublika (Republica Federativa do Brasil). Gyventojų – 203 mln. Plotas – 8,5 mln. kv.km. Sostinė – Brazilija (480 tūkst. gyventojų). Didžiausias miestas – San Paulas (12,4 mln. gyventojų). Oficiali kalba – portugalų. Valstybės vadovas – prezidentas Lula da Silva (nuo 2023 m.). Valiuta – realas.
FIBA reitingas
13 vieta. Tarp Amerikos komandų – 3 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja 19-ąjį kartą (Brazilija yra viena iš dviejų šalių, kurios nepraleido nė vieno turnyro). Po du kartus laimėjo aukso (1959 ir 1963 m.), sidabro (1954 ir 1970 m.) ir bronzos (1967 ir 1978) medalius, Debiutavo 1950 m. ir užėmė 4-ąją vietą. Praėjusį kartą dalyvavo 2019 m. ir užėmė 13-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 8 iš 12 rungtynių ir Amerikos zonos F grupėje užėmė ketvirtąją vietą. Šioje grupėje kitus tris kelialapius iškovojo JAV, Puerto Rikas ir Meksika, dvi paskutines vietas užėmė Urugvajus ir Kolumbija. Brazilija pateko į pasaulio pirmenybes, nes dėl geresnio taškų skirtumo, lyginant su kitoje Amerikos zonos grupėje ketvirtąją vietą užėmusia Argentina.
Olimpinės žaidynės Dalyvavo 15 kartų. Tris kartus laimėjo bronzos medalius (1948, 1960 ir 1964 m.). Debiutavo 1936 m. ir užėmė 9-ąją vietą. Pastarąjį kartą dalyvavo 2016 m., kai žaidynės vyko Rio de Žaneire, ir užėmė 9-ąją vietą.
Žemyno pirmenybės
Pietų Amerikos pirmenybėse, kurios buvo rengiamos iki 2016 m., čempione tapo 18 kartų (daugiau nei bet kuri kita komanda). Amerikos pirmenybėse keturis kartus laimėjo aukso medalius (1984, 1988, 2005 ir 2009 m.), tris kartus – sidabro ir keturis kartus – bronzos. Praėjusių metų Amerikos pirmenybėse laimėjo 5 iš 6 rungtynių ir iškovojo sidabro medalius (pusfinalyje nugalėjo Kanadą, finale pralaimėjo Argentinai).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Iranas
Ko tikėtis
Irano rinktinė pakankamai įgudusi, kad lygiai žaistų su stipriausiomis Azijos ir Afrikos komandomis. Per rungtynes su šiais varžovais iraniečiai gali nelikti tuščiomis. Tačiau Europos ir Amerikos krepšinio lyderių lygos daug aukštesnis, todėl patekti į antrąjį etapą beveik neįmanoma.
Žvaigždė
Nors Hamedas Haddadi (38, 218) bus vienas iš vyriausių pasaulio pirmenybių žaidėjų, jis Irano rinktinei nepaprastai svarbus. H.Haddadi yra žaidęs net ir NBA pirmenybėse, o pradėjusį sezoną Kinijos krepšinio lygoje, kurioje apstu pajėgių amerikiečių, pelnydavo 12,1 taško ir atkovodavo 10,7 kamuolio. Neverta nė minėti, kad pasaulio pirmenybių atrankos turnyre veteranas taip pat buvo vienas iš svarbiausių komandos ramsčių.
Treneris
Irano krepšinio federacija tik šių metų gegužę pasirašė sutartį su turku Hakanu Demiru, kuris pakeitė atrankos turnyre rinktinę treniravusį Saeedą Armaghanį. 54 metų H.Demiras sukaupė nemažą patirtį vadovaudamas Turkijos lygos klubams, buvo ir Turkijos rinktinės trenerio padėjėjas. Praėjusį sezoną jis treniravo „Manisa“ komandą.
Kuo stiprūs
Irano rinktinėje žaidžia daug patyrusių krepšininkų, kurie jau dalyvavo ir olimpinėse žaidynėse, ir keleriose pasaulio pirmenybėse. Jiems rankos nedrebės net per rungtynes su stipriausiais varžovais. Kita vertus, šių metų pasaulio pirmenybėse Irano rinktinės amžiaus vidurkis mažesnis negu praėjusiuose turnyruose. Tai, kad komandą papildė pergalių alkani jaunesnės kartos žaidėjai, taip pat gali būti privalumas, nes anksčiau iraniečiams trūkdavo jaunatviško entuziazmo.
Ko trūksta
Atrankos turnyre Irano komandos atakų smaigalyje dažniausiai atsidurdavo Behnamas Yakhchali (28, 191) ir Mohammadas Jamshidi (32, 199). M.Jamshidi žaisti pasaulio pirmenybėse negalės, tad naujajam treneriui H.Demirui teko perrikiuoti komandą ir kurti naujas schemas, kuriose svarbesnius vaidmenis atliktų kiti krepšininkai.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Irano Islamo Respublika (جمهوری اسلامی ایران, Džomhuri je Eslami je Iran). Gyventojų – 87,6 mln. Plotas – 1,65 mln. kv.km. Sostinė – Teheranas (9 mln. gyventojų). Oficiali kalba – persų. Valstybės vadovai – aukščiausias vadovas Ali Khamenei (nuo 1989) ir prezidentas Ebrahimas Raisi (nuo 2021 m.). Valiuta – Irano rialas.
FIBA reitingas
22 vieta. Tarp Azijos komandų – 2 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja ketvirtąjį kartą. Debiutavo 2010 m. ir nuo tada nepraleido nė vieno turnyro. 2010 m. užėmė 19-ąją vietą, 2014 m. – 20-ąją, 2019 m. – 23-iąją.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 6 iš 12 rungtynių ir Azijos zonos F grupėje užėmė ketvirtąją vietą. Šioje grupėje tris pirmąsias vietas užėmė Australija, Kinija ir Japonija, dvi paskutines vietas – kelialapių neiškovoję Kazachstanas ir Bahreinas.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo tris kartus. Debiutavo 1948 m. ir užėmė 14-ąją vietą, 2008 m. užėmė 11-ąją vietą, 2021 m. – 12-ąją vietą.
Žemyno pirmenybės
Azijos pirmenybėse tris kartus iškovojo aukso (2007, 2009 ir 2013 m.), po kartą – sidabro (2017 m.) ir bronzos (2015 m.) medalius. Praėjusių metų Azijos pirmenybėse laimėjo 3 iš 4 rungtynių ir užėmė 5-ąją vietą (ketvirtfinalyje pralaimėjo Jordanijai).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Dramblio Kaulo Krantas
Ko tikėtis
Dramblio Kaulo Kranto krepšininkai per visą pasaulio pirmenybių istoriją laimėjo tik 1 iš 20 rungtynių – prieš trylika metų nugalėjo Puerto Riko komandą. Šiais metais pagrindinis „dramblių“ tikslas bus papildyti sąskaitą dar bent viena pergale. Svajoti apie antrąjį etapą Afrikos vicečempionams neverta, bet galimybių laimėti vienerias ar net dvejas rungtynes yra.
Žvaigždė
Prie pastarųjų Dramblio Kaulo Kranto rinktinės laimėjimų daug prisidėjo natūralizuotas amerikietis Mattas Costello (30, 208). Jis užpernai gavo Dramblio Kaulo Kranto pasą ir per 2021 metų Afrikos pirmenybes, kuriose „drambliai“ laimėjo sidabro medalius, buvo išrinktas į geriausių krepšininkų penketą. Šis puolėjas yra trumpai žaidęs NBA lygoje, o Europoje išgarsėjo po dviejų sėkmingų sezonų Vitorijos „Baskonia“ komandoje.
Treneris
Dramblio Kaulo Kranto rinktinę jau treniravo nemažai užsienio specialistų, o pernai atsistatydinus ispanui Ignaxio Lezkano, šalies krepšinio vadovai kreipėsi į slovėną Dejaną Prokičių. 48 metų D.Prokičiui šis darbas yra didžiausias karjeros iššūkis. Iki tol jis dirbo tik neaukšto lygio Slovėnijos, Ukrainos ir Sakartvelo klubuose, nemažai laiko praleido organizuodamas jaunųjų krepšininkų ugdymą.
Kuo stiprūs
Atrankos turnyre Dramblio Kaulo Kranto rinktinę pasikeisdami į pergales vedė M.Costello ir kitas Eurolygoje rungtyniaujantis natūralizuotas amerikietis Alexas Poythressas. Vis dėlto įgūdžių turi ir vietiniai krepšininkai – keli iš jų yra žaidę Prancūzijos žemesniosiose lygose, o Vafessa Fofana (31, 201) ir Charles‘is Abouo (33, 196) praėjusį sezoną rungtyniavo Prancūzijos pirmojoje lygoje. Dramblio Kaulo Kranto komandai gali praversti ir tai, kad jai atstovauja keli jauni žaidėjai, kuriems pasaulio pirmenybės – galimybė prisistatyti stipresniems klubams.
Ko trūksta
Dėl aukšto lygio varžybų patirties ir ūgio trūkumo Dramblio Kaulo Kranto rinktinei sudėtinga varžytis net ir su Europos ar Amerikos krepšinio vidutiniokais. Tai, kad komandai vadovauja nepatyręs treneris, jos galimybių taip pat nepadidina.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Dramblio Kaulo Kranto Respublika (Republique de Côte d‘Ivoire). Gyventojų – 29,3 mln. Plotas – 322,5 tūkst. kv.km. Sostinė – Jamusukras (422 tūkst. gyventojų). Didžiausias miestas – Abidžanas (6,3 mln. gyventojų). Oficiali kalba – prancūzų. Valstybės vadovas – prezidentas Alassane Ouattara (nuo 2010 m.). Valiuta – Vakarų Afrikos CFA frankas.
FIBA reitingas
42 vieta. Tarp Afrikos komandų – 5 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja penktąjį kartą. Debiutavo 1982 m. ir užėmė 13-ąją vietą (tai – geriausias rezultatas). Praėjusį kartą dalyvavo 2019 m., pralaimėjo visas 5 rungtynes ir užėmė 29-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 10 iš 12 rungtynių (skaičiuojant antrajame etape neįskaitytus rezultatus) ir Afrikos zonos E grupėje užėmė pirmąją vietą. Šioje grupėje kelialapius taip pat iškovojo Angola ir Žaliasis Kyšulys, žemesnes vietas užėmė Nigerija, Gvinėja ir Uganda.
Olimpinės žaidynės
Nedalyvavo nė karto.
Žemyno pirmenybės
Nuo 1978 m. nepraleido nė vienerių Afrikos pirmenybių. Du kartus laimėjo aukso (1981 ir 1985 m.), keturis kartus – sidabro medalius (1978, 1980, 2009 ir 2021 m.). Užpraėjusių metų Afrikos pirmenybėse laimėjo 5 iš 6 rungtynių (pusfinalyje nugalėjo Senegalą, finale pralaimėjo Tunisui).

Sužinokite daugiau

Graikija
Ko tikėtis
Graikijos krepšininkai didžiuosiuose turnyruose labai dažnai arba užima ketvirtąją vietą, arba pralaimi ketvirtfinalyje, o medalių nelaimėjo nuo 2009 metų Europos pirmenybių. Komandai nepadės Giannis Antetokounmpo, tad graikams ir šiais metais bus labai sunku rasti kelią, vedantį ant garbės pakylos. Sudėčiai smarkiai praretėjus, net ir ketvirtfinalis atrodytų geras rezultatas.
Žvaigždė
Graikijos rinktinės kapitonas Kostas Papanikolaou (33, 204) netapo stabiliu žaidėju, bet išmoko susitvardyti ir sugeba aikštėje nuraminti komandos draugus. Jo įtaka išreiškiama ne vien taškais, tačiau ilgametis Pirėjo „Olympiakos“ puolėjas neprarado metiko įgūdžių. Priešingai, praėjusį sezoną jis Eurolygoje pelnydavo 8,7 taško – jo vidurkis buvo didžiausias karjeroje.
Treneris
Graikijos krepšinio federacija praėjusį dešimtmetį kelis kartus keitė rinktinės trenerį. Pagaliau eilė atėjo labiausiai vertinamam šalies krepšinio specialistui Dimitriui Itoudžiui, kuris prie nacionalinės komandos vairo stojo 2022 metų pavasarį. 52-ejų D.Itoudis pirmiausiai išgarsėjo kaip ilgametis Željko Obradovičiaus padėjėjas Atėnų „Panathinaikos“ klube, paskui ilgai treniravo Maskvos CSKA krepšininkus, o nuo praėjusių metų yra ne tik Graikijos rinktinės, bet ir Stambulo „Fenerbahçe“ treneris.
Kuo stiprūs
Graikijos rinktinės branduolį sudaro Eurolygoje užgrūdinti „Olympiakos“ ir „Panathinaikos“ krepšininkai, prie kurių prisidėjo prieš kelias savaites Graikijos pasą gavęs amerikietis Thomasas Walkupas (30, 193). Giorgos Papagiannis (26, 220), Ioannis Papapetrou (29, 206), po diskvalifikacijos už draudžiamų medžiagų vartojimą grįžęs Dinos Mitoglou (27, 210), kiti žaidėjai per klubų varžybas yra varžovai, bet rinktinėje suvienija pajėgas. Vis dėlto dauguma Graikijos krepšininkų Eurolygos komandose atlieka ne svarbiausius vaidmenis.
Ko trūksta
Graikijos rinktinė su Gianniu Antetokounmpo ir be jo – dvi skirtingos komandos. Ryškiausiai žvaigždei pranešus, kad nedalyvaus pasaulio čempionate, Graikijos komanda galimybių reitinge nugarmėjo žemyn. Paaiškėjus, kad teks verstis be G.Antetokounmpo, dar svarbesniais tapo kiti praradimai – patyrusių Kosto Slouko ir Niko Kalačio. Šiedu įžaidėjai neigiamą atsakymą rinktinės treneriui pranešė dar vasaros pradžioje.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Graikijos Respublika (Ελληνική Δημοκρατία, Ellenike Demokratia). Gyventojų – 10,5 mln. Plotas – 132 tūkst. kv.km. Sostinė – Atėnai (643 tūkst. gyventojų). Oficiali kalba – graikų. Valstybės vadovai – prezidentė Katerina Sakellaropoulou (nuo 2020 m.) ir ministras pirmininkas Kyriakos Mitsotakis (nuo 2023 m.). Valiuta – euras.
FIBA reitingas
9 vieta. Tarp Europos komandų – 6 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja 9-ąjį kartą. 2006 m. laimėjo sidabro medalius. Debiutavo 1986 m. ir užėmė 10-ąją vietą. Praėjusį kartą dalyvavo 2019 m. ir užėmė 11-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 6 iš 10 rungtynių ir Europos zonos I grupėje užėmė trečiąją vietą. Kitus du kelialapius šioje grupėje iškovojo Latvija ir Serbija, žemesnes vietas užėmė Turkija, Belgija ir Didžioji Britanija.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo 4 kartus. Debiutavo 1952 m. ir užėmė 17-ąją vietą. Kitus tris kartus užėmė 5-ąją vietą (1996, 2004 ir 2008 m.).
Žemyno pirmenybės
Europos pirmenybėse du kartus laimėjo aukso (1987 ir 2005 m.), vieną kartą – sidabro (1989 m.) ir du kartus – bronzos (1949 ir 2009 m.) medalius. Praėjusių metų Europos pirmenybėse laimėjo 6 iš 7 rungtynių ir užėmė penktąją vietą (ketvirtfinalyje pralaimėjo Vokietijai).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Jordanija
Ko tikėtis
Per dvejas praėjusias pasaulio pirmenybes Jordanijos rinktinė laimėjo tik vienerias rungtynes. Jei šiais metais taip pat pavyks iškovoti bent vieną pergalę, jordaniečiai rezultatu turėtų būti patenkinti. Jei pavyktų laimėti daugiau negu kartą – rezultatas būtų puikus.
Žvaigždė
Jordanijos krepšinio pasididžiavimas – Ahmadas Al Dwairi (30, 213), europiečiams geriau žinomas turkiška Ahmeto Duverioglu pavarde. Jordaniečio ir turkės šeimoje užaugęs vidurio puolėjas kelis sezonus žaidė stipriausiuose Turkijos klubuose, o vilkėdamas Stambulo „Fenerbahçe“ aprangą tapo Eurolygos čempionu, tad aukščiausio lygio varžybų patirties jam netrūksta. Praėjusį sezoną A.Al Dwairi atstovavo „Bursaspor“ komandai.
Treneris
Per dvejas praėjusias pasaulio pirmenybes Jordanijos rinktinę treniravo užsieniečiai. Tačiau užpernai Jordanijos krepšinio federacija nusprendė pasikliauti vietiniu specialistu ir rinktinės treneriu paskyrė buvusį jos žaidėją Wesamą Al Sousą. Jis irgi įgijo patirties svetur – keletą metų dirbo JAV. Nors 40-metis W.Al Sousas iki tol nebuvo dirbęs profesionalų komandų vyriausiuoju treneriu, kol kas jis vykdo krepšinio vadovybės keliamas užduotis.
Kuo stiprūs
Regiono mastais, Jordanijos rinktinė – brandi komanda. Keli starto penketo žaidėjai, tarp jų – atrankos turnyre pasižymėję Freddy Ibrahimas (26, 190) ir Aminas Abu Hawasas (29, 194) yra Jordanijos pilietybę turintys arabų kilmės amerikiečiai, nemažai krepšininkų jau senokai rungtyniauja kartu ir keliauja ne į pirmas pasaulio pirmenybes. Amerikietišką atspalvį sustiprino šią vasarą Jordanijos pasą gavęs Rondae Hollisas-Jeffersonas (28, 198), kuris geriausią karjeros sezoną NBA lygoje pelnydavo 13,9 taško ir rinktinėje pakeitė buvusį jos puolimo lyderį, dėl asmeninių priežasčių atvykti negalėjusį Darą Tuckerį.
Ko trūksta
Nors Jordanijos komanda neturi aiškiai silpnų vietų, jos žaidėjų meistriškumas neabejotinai daug žemesnis negu Europos ar Amerikos šalių rinktinių. O ir su aukšto lygio varžovais Arabų šalių klubuose žaidžiantys Jordanijos krepšininkai, išskyrus A.Al Dwairį ir R.Hollisą-Jeffersoną, susitinka ne kiekvieną mėnesį.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Jordanijos Hašimitų Karalystė (المملكة الأردنية الهاشمية, al-Mamlaka l-Urdunija l-Hašimija). Gyventojų – 11,2 mln. Plotas – 89,3 tūkst. kv.km. Sostinė – Amanas (4 mln. gyventojų). Oficiali kalba – arabų. Valstybės vadovai – karalius Abdullahas II (nuo 1999 m.) ir ministras pirmininkas Bisheras Khasawnehas (nuo 2020 m.). Valiuta – Jordanijos dinaras.
FIBA reitingas
33 vieta. Tarp Azijos komandų – 5 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja trečiąjį kartą. 2010 m. užėmė 23-iąją vietą, 2019 m. – 28-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 8 iš 12 rungtynių (skaičiuojant neįskaitytus pirmojo etapo rezultatus) ir Azijos zonos E grupėje užėmė ketvirtąją vietą. Tris pirmąsias vietas šioje grupėje užėmė Naujoji Zelandija, Libanas ir Filipinai, dvi paskutiniąsias – Saudo Arabija ir Indija.
Olimpinės žaidynės
Nedalyvavo nė karto.
Žemyno pirmenybės
Azijos pirmenybėse po kartą iškovojo sidabro (2011 m.) ir bronzos (2009 m.) medalius. Praėjusių metų Azijos pirmenybėse laimėjo 4 iš 7 rungtynių ir užėmė ketvirtąją vietą (pusfinalyje pralaimėjo Libanui, mažajame finale – Naujajai Zelandijai).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Naujoji Zelandija
Ko tikėtis
Naujosios Zelandijos krepšininkai norėtų pagerinti praėjusių pasaulio pirmenybių rezultatą ir patekti į antrąjį etapą. Bet šalies krepšinio ištekliai gana skurdūs, maža to, į rinktinę neatvyko keli patyrę krepšininkai todėl „aukšti juodi“ turėtų nusiteikti, kad jiems teks kovoti dėl žemesniųjų vietų.
Žvaigždė
Tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme toliausiai nukeliavęs Naujosios Zelandijos krepšininkas yra Yanni Wetzellis (27, 208). Jis kelerius metus mokėsi JAV ir žaidė NCAA pirmenybėse, o pernai vėl paliko tėvynę ir praėjusį sezoną rungtyniavo Berlyno ALBA komandoje, bet joje žybtelėdavo tik retsykiais ir Eurolygoje pelnydavo 6,5 taško. Nors Y.Wetzellis jau nejaunas, jis dar nėra atstovavęs Naujajai Zelandijai oficialiose vyrų varžybose.
Treneris
Pero Cameronas prieš porą dešimtmečių buvo vienas iš garsiausių Naujosios Zelandijos krepšininkų ir šios šalies rinktinės kapitonas, o baigęs žaidėjo karjerą, beveik iškart buvo pakviestas prisidėti prie rinktinės trenerių štabo. Nuo 2011 metų P.Cameronas dirbo trenerio padėjėju, 2019 metais perėmė vyriausiojo trenerio pareigas. Praėjusį sezoną P.Cameronas, kuriam dabar yra 48-eri, taip pat dirbo Brisbano „Bullets“ trenerio padėjėju.
Kuo stiprūs
Vien haka, kurią „aukšti juodi“ atlieka prieš kiekvienas rungtynes, varžovų neišgąsdinsi. Tačiau karinga maorių dvasia yra vos ne svarbiausias Naujosios Zelandijos ginklas per rungtynes su Europos ar Amerikos komandomis. Žaidžiant su Azijos ar Afrikos rinktinėmis pravers ir didesnė patirtis, kurią geriausi Naujosios Zelandijos krepšininkai sukaupė Australijos lygoje.
Ko trūksta
Nors Australijos lygoje žaidžia nemažai Naujosios Zelandijos krepšininkų, jie paprastai atlieka tik epizodinius vaidmenis. Australijos lygoje gerai matomi tik po pasaulį nemažai pakeliavę broliai Corey ir Tai Websteriai. Jiedu galėtų būti Naujosios Zelandijos rinktinės lyderiai, bet šią vasarą abu broliai atsisakė atvykti į nacionalinę komandą „dėl asmeninių priežasčių“.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Naujoji Zelandija (New Zealand, Aotearoa). Gyventojų – 5,2 mln. Plotas – 268 tūkst. kv.km. Sostinė – Velingtonas (212 tūkst. gyventojų). Didžiausias miestas – Oklandas (1,4 mln. gyventojų). Oficialios kalbos – anglų ir maorių. Valstybės vadovai – Jungtinės Karalystės karalius Karolis III ir ministras pirmininkas Chrisas Hipkinsas (nuo 2023 m.). Valiuta – Naujosios Zelandijos doleris.
FIBA reitingas
26 vieta. Tarp Azijos komandų – 3 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja 7-ąjį kartą. Geriausias rezultatas – 4-oji vieta (2002 m.). Debiutavo 1986 m. ir užėmė 21-ąją vietą. Praėjusį kartą dalyvavo 2019 m. ir užėmė 19-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 8 iš 10 rungtynių ir Azijos zonos E grupėje užėmė pirmąją vietą. Kitus du kelialapius šioje grupėje iškovojo Libanas ir Jordanija, taip pat žaidė pasaulio pirmenybių šeimininkai Filipinai, dvi paskutiniąsias vietas užėmė Saudo Arabija ir Indija.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo du kartus. 2000 m. užėmė 11-ąją vietą, 2004 m. – 10-ąją vietą.
Žemyno pirmenybės
Iki 2015 m. žaisdavo Okeanijos pirmenybėse, kuriose tris kartus laimėjo aukso (1999, 2001 ir 2009 m.), kitus 19 kartų – sidabro medalius. Sujungus Azijos ir Okeanijos zonas, dalyvauja Azijos pirmenybėse, kuriose 2017 m. užėmė ketvirtąją vietą, 2022 m. laimėjo 5 iš 7 rungtynių ir iškovojo bronzos medalius (pusfinalyje pralaimėjo Australijai, mažajame finale nugalėjo Jordaniją).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

JAV
Ko tikėtis
JAV krepšinio bendruomenės požiūris į pasaulio ir Amerikos pirmenybes nėra rimtas. Nors amerikiečiai jau ne kartą įsitikino, kad žaisti krepšinį išmoko daug šalių, į pasaulio pirmenybes geriausi JAV krepšininkai neatvyksta. Šią vasarą rinktinė vėl suburta iš atsitiktinių žaidėjų, kurie prieš pasaulio pirmenybes treniruojasi mažiau nei mėnesį. Šios komandos žaidimas tikriausiai nebus darnus, tačiau bent iki ketvirtfinalio nėra tiek kliūčių, kurios sutrukdytų patekti tarp aštuonių stipriausiųjų. O jei individualiai stiprūs JAV krepšininkai aikštėje ras bendrą kalbą, per atkrintamąsias varžybas gali nutikti visko.
Žvaigždė
Italų kilmės puolėją Paolo Banchero (20, 208) aktyviai kalbino Italijos krepšinio federacija. Italai vienu metu jau neabejojo, kad daugiakultūrėje šeimoje užaugęs sportininkas pateks į jų glėbį, bet P.Banchero pasuko patikimesniu keliu ir šią vasarą debiutuoja JAV rinktinėje. Pernai jis debiutavo NBA pirmenybėse ir, žaisdamas „Orlando Magic“ komandoje, pelnydavo vidutiniškai 20 taškų bei buvo apdovanotas geriausio sezono naujoko prizu.
Treneris
Ir kaip žaidėjas, ir kaip treneris po kelis kartus NBA čempionu tapęs Steve‘as Kerras turi ir pasaulio pirmenybių aukso medalį, kurį iškovojo 1986 metais žaisdamas JAV rinktinėje. Kaip treneris 57-erių S.Kerras į pasaulio pirmenybes keliauja pirmą kartą, tačiau jis buvo JAV rinktinės trenerio padėjėjas per Tokijo olimpines žaidynes. S.Kerras dažniausiai matomas prie „Golden State Warriors“ suolo – šią komandą jis treniruoja nuo 2014 metų.
Kuo stiprūs
Šešių JAV rinktinės krepšininkų vidurkis praėjusį NBA sezoną buvo 20 ar daugiau taškų. Ne tik P.Banchero, bet ir Brandonas Ingramas (26, 203), Anthony Edwardsas (22, 193), Jalenas Brunsonas (27, 188) žino, kaip pralaužti net tvirčiausią varžovų gynybą. Tuo tarpu Jarenas Jacksonas (23, 208) žino, kaip sustabdyti geriausiai puolančius varžovus – jis šiais metais buvo išrinktas geriausiai besiginančiu NBA krepšininku. Galima neabejoti, kad visi JAV rinktinės krepšininkai individualiai yra labai stiprūs. Kitaip jie nežaistų NBA komandų starto penketuose ir nebūtų patekę į trenerio S.Kerro sąrašą.
Ko trūksta
Ši komanda nėra pirmoji JAV rinktinė. Ji net nėra antroji, o gal nėra ir trečioji šalies rinktinė. Tik keturi į pasaulio pirmenybes vykstantys krepšininkai yra žaidę NBA Žvaigždžių rungtynėse, tik Bobby Portisas (28, 211) yra tapęs NBA čempionu, nė vienas krepšininkas nėra atstovavęs JAV tarptautiniuose vyrų turnyruose, taip pat nė vienas šios JAV rinktinės krepšininkas nė karto nebuvo išrinktas bent į trečiąjį NBA sezono geriausių žaidėjų penketą.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Jungtinės Amerikos Valstijos (United States of America). Gyventojų – 333,3 mln. Plotas – 9,8 mln. kv.km. Sostinė – Vašingtonas (690 tūkst. gyventojų). Didžiausias miestas – Niujorkas (8,8 mln. gyventojų). Nacionalinė kalba – anglų. Valstybės vadovas – prezidentas Joe Bidenas (nuo 2021 m.). Valiuta – JAV doleris.
FIBA reitingas
2 vieta. Tarp Amerikos komandų – 1 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja 19-ąjį kartą (JAV yra viena iš dviejų komandų, kurios nepraleido nė vieno turnyro). Penkis kartus laimėjo aukso medalius (1954, 1986, 1994, 2010 ir 2014 m.), tris – sidabro (1950, 1959 ir 1982 m.), keturis – bronzos (1974, 1990, 1998 ir 2006 m.). Praėjusiose pasaulio pirmenybėse užėmė 7-ąją vietą (ketvirtfinalyje pralaimėjo Prancūzijai).
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 9 iš 12 rungtynių ir Amerikos zonos F grupėje užėmė pirmąją vietą. Šioje grupėje kitus tris kelialapius iškovojo Puerto Rikas, Meksika ir Brazilija, dvi paskutiniąsias vietas užėmė Urugvajus ir Kolumbija.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo 19 kartų. 16 kartų laimėjo aukso medalius (1936, 1948, 1952, 1956, 1960, 1964, 1968, 1976, 1984, 1992, 1996, 2000, 2008, 2012, 2016 ir 2020 m.), vieną kartą – sidabro (1972 m.), du kartus – bronzos (1988 ir 2004 m.).
Žemyno pirmenybės
Amerikos pirmenybėse septynis kartus laimėjo aukso medalius (1992, 1993, 1997, 1999, 2003, 2007 ir 2017 m.), po vieną kartą – sidabro (1989 m.) ir bronzos (2022 m.). Praėjusių metų Amerikos pirmenybėse, kuriose JAV atstovavo G lygoje žaidžiantys krepšininkai, laimėjo 4 iš 6 rungtynių (pusfinalyje pralaimėjo Argentinai, mažajame finale nugalėjo Kanadą).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Slovėnija
Ko tikėtis
Luka Dončičius ir jo talentas suteikia slovėnams viltį, kad jų galimybių ribos yra labai aukštai. Tačiau L.Dončičius yra kone vienintelis Slovėnijos rinktinės koziris. Varžovai jau išmoko atskirti L.Dončičių nuo komandos draugų, išmušti jį iš pusiausvyros. Jei pernai Europos pirmenybių ketvirtfinalyje slovėnų žaidimą išardė Lenkijos rinktinė, kodėl per pasaulio pirmenybes to negalėtų padaryti labiau įgudusios komandos?
Žvaigždė
Lukai Dončičiui (24, 201) dar tik 24-eri, bet aukščiausiame lygyje jis žaidžia jau pustuzinį metų ir ką tik baigė penktąjį sezoną NBA lygos „Dallas Mavericks“ komandoje. Šiais metais jis ketvirtą kartą iš eilės buvo išrinktas į NBA geriausių žaidėjų penketą, o jo vidurkis buvo 32,4 taško. Vis dėlto L.Dončičiaus taškai neužtikrino komandos pergalių ir „Mavericks“ nepateko į atkrintamąsias varžybas. Slovėnijos rinktinei ši aplinkybė gali būti naudinga, nes L.Dončičius spėjo pailsėti ir tikriausiai jau pasiilgo krepšinio.
Treneris
Ilgametis Slovėnijos rinktinės trenerio padėjėjas Aleksanderis Sekuličius nesulaukė paaukštinimo, kai po 2017 metų Europos pirmenybių atsistatydino slovėnams laimėti auksą padėjęs Igoras Kokoškovas. Vis dėlto A.Sekuličius irgi sulaukė savo valandos – jis vyriausiuoju rinktinės treneriu buvo paskirtas 2020 metais. Nors šis 45 metų specialistas nėra pasiekęs didelių laimėjimų klubų krepšinyje ir rinktinės ant garbės pakylos taip pat nesugrąžino, Slovėnijos krepšinio federacija juo pasitiki. Nepakenkė net tai, kad A.Sekuličius savo reputaciją suteršė pernai sudaręs sutartį su Krasnodaro „Lokomotiv“ klubu.
Kuo stiprūs
L.Dončičius padeda atsiskleisti komandos draugams. Šalia lyderio kiti krepšininkai kartais atrodo geresni, negu yra iš tikrųjų – kai varžovai skiria padidintą dėmesį L.Dončičiui, kažkas neišvengiamai aikštėje gauna tiek laisvės, kiek negautų per kitas rungtynes. Zoranui Dragičiui 34, 196), Jakai Blažičiui (33, 196), Klemenui Prepeličiui (31, 191), natūralizuotam amerikiečiui Mike‘ui Tobey (29, 213) ar šių metų NBA čempionui Vlatko Čančarui (26, 203) nereikia aiškinti, kaip pasinaudoti plačiau atsiveriančiomis galimybėmis.
Ko trūksta
Pasitikėjimas savimi – privalumas, bet slovėnų nuomonė apie save tokia gera, kad pasitikėjimas savimi virto pasipūtimu. Pirmasis blogą pavyzdį rodo L.Dončičius, kuris per praėjusių metų Europos pirmenybes daugiau jėgų skyrė ne žaidimui, bet ginčams su teisėjais. Ką daryti, kai L.Dončičius karščiuojasi, niekas nežino, o aiškaus plano, kaip žaisti su stipriais varžovais be L.Dončičiaus, slovėnai tikriausiai net neturi.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Slovėnijos Respublika (Republika Slovenija). Gyventojų – 2,1 mln. Plotas – 20,2 tūkst. kv.km. Sostinė – Liubliana (295 tūkst. gyventojų). Oficiali kalba – slovėnų. Valstybės vadovai – prezidentė Nataša Pirc Musar (nuo 2022 m.) ir ministras pirmininkas Robertas Golobas (nuo 2022 m.). Valiuta – euras.
FIBA reitingas
7 vieta. Tarp Europos komandų – 4 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja ketvirtąjį kartą. Debiutavo 2006 m. ir užėmė šeštąją vietą, 2010 m. užėmė devintąją vietą, 2014 m. – septintąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 7 iš 12 rungtynių ir Europos zonos J grupėje užėmė trečiąją vietą. Dvi pirmąsias vietas šioje grupėje užėmė Vokietija ir Suomija. Slovėnija aplenkė Švediją, Izraelį ir Estiją.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo vieną kartą. 2021 m. užėmė ketvirtąją vietą.
Žemyno pirmenybės
Nuo 1993 m. nepraleido nė vienerių Europos pirmenybių ir 2017 m. iškovojo aukso medalius. Praėjusių metų Europos pirmenybėse laimėjo 5 iš 7 rungtynių ir užėmė šeštąją vietą (ketvirtfinalyje pralaimėjo Lenkijai).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Sakartvelas
Ko tikėtis
Burtai pasaulio pirmenybių debiutantams buvo palankūs. Žinoma, be kovos Sakartvelo krepšininkų niekas nepraleis net ir į antrąjį etapą, tačiau suderinus veiksmus ir parengus tinkamą planą konkretiems varžovams, galima kovoti ne tik dėl vietos tarp 16 stipriausiųjų, bet ir dėl kelialapio į ketvirtfinalį.
Žvaigždė
Sakartvelo rinktinės siela jau daug metų yra Tornike Šengelija (31, 207). Nors po to, kai prieš trejus metus atsisveikino su Vitorijos „Baskonia“, šis puolėjas kituose klubuose neatskleidė visų geriausių savo savybių, praėjusį sezoną jis naudingai žaidė Bolonijos „Virtus“ ekipoje, o Sakartvelo rinktinėje yra nepakeičiamas. Jo labai trūko per praėjusių metų Europos pirmenybes, kurias T.Šengelija praleido dėl sunkios traumos.
Treneris
Sakartvelo rinktinę nuo 2016 metų treniruoja graikas Ilias Zouros. Šio krepšinio specialisto, kuriam dabar 57-eri, karjera klubuose klostosi labai blogai ir jis jau keliolika metų nė vienoje darbovietėje, tarp jų – Kauno „Žalgiryje“, kurį treniravo 2011 ir 2013 metais, neužtruko ilgiau nei sezoną. Užtat Sakartvelo krepšininkai jį puikiai supranta ir I.Zouros sėkmingai vykdo šalies krepšinio federacijos iškeltas užduotis. Pastaraisiais mėnesiais graikas galėjo susitelkti vien darbui Sakartvelo rinktinėje, nes praėjusį sezoną nedirbo jokiame klube.
Kuo stiprūs
Šią vasarą visi krepšininkai, net ryškiausios žvaigždės, be jokių atsikalbinėjimų atvyko į pirmąją treniruočių stovyklą, kurią Sakartvelo rinktinė pradėjo anksčiau nei daugelis kitų komandų. Galbūt kai kam ši detalė neatrodo reikšminga, bet ji byloja apie komandos vienybę ir susitelkimą, kuriais galima bent iš dalies kompensuoti meistriškumo trūkumą. Ilgas pasiruošimo etapas taip pat nepakenks derinant bendrus veiksmus ir stiprinant ryšius net tarp tų krepšininkų, kurie kartu žaidžia ilgai. O branduolys, kurį sudaro T.Šengelija, Giorgis Šermadinis (34, 217), Duda Sanadzė (31, 196) ir natūralizuotas amerikietis Thaddusas McFaddenas (36, 188), nesikeičia jau ilgai.
Ko trūksta
Visi už šalies ribų geriausiai žinomi Sakartvelo krepšinio auklėtiniai – priekinės linijos žaidėjai. Prie senbuvių prisidėjus Gogai Bitadzei (24, 211) ir Sandro Mamukelašviliui (24, 208), priekinė linija tapo dar solidesnė. Tačiau antrosios linijos problemos neišsprendžia nei natūralizuotas Th.McFaddenas, nei Ratis Andronikašvilis (22, 196), kurio vystymąsi sustabdė sunki trauma. Kita Sakartvelo bėda – labai trumpas atsarginių suolas. Apie pusė rinktinės žaidėjų rungtyniauja silpnoje Sakartvelo lygoje.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Sakartvelas (საქართველო). Gyventojų – 3,7 mln. Plotas – 69,7 tūkst. kv.km. Sostinė – Tbilisis (1,2 mln. gyventojų). Oficiali kalba – kartvelų. Valstybės vadovai – prezidentė Salome Zurabišvili (nuo 2019 m.) ir ministras pirmininkas Iraklis Garibašvilis (nuo 2021 m.). Valiuta – laris.
FIBA reitingas
32 vieta. Tarp Europos komandų – 18 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja pirmą kartą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 7 iš 12 rungtynių (skaičiuojant antrajame etape neįskaitytus rezultatus) ir Europos zonos L grupėje užėmė trečiąją vietą. Šioje grupėje dvi pirmąsias vietas užėmė Ispanija ir Italija. Sakartvelas aplenkė Islandiją (dėl geresnio taškų skirtumo), Ukrainą ir Nyderlandus.
Olimpinės žaidynės
Nedalyvavo nė karto.
Žemyno pirmenybės
Geriausias rezultatas Europos pirmenybėse – 11-oji vieta (2011 m.). Praėjusių metų Europos pirmenybėse laimėjo 1 iš 5 rungtynių ir užėmė 21-ąją vietą.

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Venesuela
Ko tikėtis
Varžovai dažnai neįvertina Venesuelos rinktinės, ir dėl to stipriai nusvyla. Taip, kaip neseniai nusvilo Argentinos krepšininkai, kuriuos venesueliečiai įveikė lemiamose pasaulio pirmenybių atrankos rungtynėse. Pasaulio pirmenybėse užduotis patekti į antrąjį etapą Venesuelos komandai nėra neišsprendžiama, bet jei pavyktų įvykdyti šią užduotį, antrojo etapo varžovai į venesueliečius žvelgtų daug rimčiau.
Žvaigždė
Venesuelos rinktinės sudėtis labai lygi, bet Michaelis Carrera (30, 196) išsiskiria dėl to, kad mokėsi JAV ir kelis sezonus praleido Europoje. Jis žaidė Rusijos, Vokietijos, Ispanijos klubuose. Praėjusį sezoną M.Carrera taip ryškiai spindėjo Ispanijos antrosios lygos Jeidos „Forca“ ekipoje (vid. 20,3 tšk.), kad jį net pakvietė Las Palmo „Gran Canaria“. Tiesa, persikėlus į stipriausią Ispanijos lygą, venesueliečio vidurkis krito penkis kartus.
Treneris
Argentinietis Fernando Duro daug metų buvo Rubeno Magnano dešinioji ranka ir dirbo trenerio padėjėju tiek savo šalies, tiek Brazilijos rinktinėse, buvo Argentinos komandos trenerių štabe, kai ji tapo 2004 metų olimpine čempione. Pasiūlymo dirbti Argentinos rinktinės vyriausiuoju treneriu F.Duro nesulaukė, bet jau antrą kartą pateko į pasaulio pirmenybes su Venesuelos rinktine, kuriai vadovauja nuo 2018 metų. Prieš išvykdamas į Venesuelą, šis krepšinio specialistas, kuriam jau 62-eji, ilgai treniravo ir stipriausius Argentinos klubus.
Kuo stiprūs
Kone vienintelis Venesuelos rinktinės privalumas – krepšininkų patirtis. Daugumai pagrindinių žaidėjų jau gerokai per 30 metų, jie seniai rungtyniauja kartu. Nors Nestoras Colmenaresas (35, 203), Jhornanas Zamora (34, 196), Davidas Cubillanas (36, 182), Gregory Vargasas (37, 180), Windi Graterolis (36, 204) arba visai nežaidė, arba tik trumpai žaidė Europoje, net ir Senojo žemyno krepšinio mėgėjai galėjo juos įsidėmėti per rinktinių varžybas.
Ko trūksta
Venesuelos rinktinės rezultatai ne pirmą kartą paneigė pagrindinius krepšinio dėsnius. Ši komanda neturi nei stipraus lyderio, nei tikro vidurio puolėjo (aukščiausio krepšininko ūgis – 204 cm), o atsižvelgus dar ir į žaidėjų amžių, Venesuelos rinktinės negalima pavadinti šiuolaikine komanda.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Venesuelos Bolivaro Respublika (Republica Bolivariana de Venezuela). Gyventojų – 30,5 mln. Plotas – 916,4 tūkst. kv.km. Sostinė – Karakasas (3,2 mln. gyventojų). Oficiali kalba – ispanų. Valstybės vadovas – prezidentas Nicolasas Maduro (nuo 2013 m.). Valiuta – Venesuelos bolivaras.
FIBA reitingas
17 vieta. Tarp Amerikos komandų – 5 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja penktąjį kartą. Debiutavo 1990 m. ir užėmė 11-ąją vietą. Tai – geriausias Venesuelos rezultatas. Praėjusį kartą dalyvavo 2019 m. ir užėmė 14-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 8 iš 12 rungtynių ir Amerikos zonos E grupėje užėmė trečiąją vietą. Šioje grupėje dvi pirmąsias vietas užėmė Kanada ir Dominikos Respublika. Venesuela aplenkė tiek pat pergalių iškovojusią Argentiną (dėl geresnio taškų skirtumo tarpusavio rungtynėse) bei autsaideres Panamą ir Bahamas.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo du kartus. Debiutavo 1992 m. ir užėmė 11-ąją vietą, Praėjusį kartą dalyvavo 2016 m. ir užėmė 10-ąją vietą.
Žemyno pirmenybės
Amerikos pirmenybėse po kartą laimėjo aukso (2015 m.), sidabro (1992 m.) ir bronzos (2005 m.) medalius. Praėjusių metų Amerikos pirmenybėse laimėjo 2 iš 4 rungtynių ir užėmė septintąją vietą (ketvirtfinalyje pralaimėjo Argentinai). Pietų Amerikos pirmenybėse, kurios buvo rengiamos iki 2016 m., tris kartus laimėjo aukso medalius (1991, 2014 ir 2016 m.), taip pat tris kartus – sidabro, penkis kartus – bronzos.

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Žaliasis Kyšulys
Ko tikėtis
Kad ir kaip aukštai būtų pakilusi Walterio Tavareso figūra, visi jo komandos draugai – daug žemesnio lygio krepšininkai. Žaliasis Kyšulys milžinišką pergalę pasiekė jau tada, kai iškovojo kelialapį ir tapo mažiausia per visą istoriją šalimi, patekusia į pasaulio pirmenybes. Jei Žaliojo Kyšulio krepšininkams pavyktų laimėti bent vienerias rungtynes, jie būtų ne mažiau laimingi, negu kai kurios kitos komandos, tapusios čempionėmis.
Žvaigždė
Atsitiktinai krepšinį žaisti pradėjęs Walteris Tavaresas (31, 221) yra ne tik geriausias visų laikų Žaliojo Kyšulio krepšininkas, bet ir viena iš ryškiausių Eurolygos žvaigždžių. Per šešis sezonus, praleistus Madrido „Real“ gretose, jis dukart tapo Eurolygos čempionu, triskart buvo išrinktas į turnyro geriausių žaidėjų penketą. W.Tavaresas nepamiršta atiduoti duoklę savo šaliai. Jis net Eurolygos sezono metu skrisdavo į Afriką, kad galėtų prisidėti prie rinktinės ir atrankos turnyre praleido vos dvejas rungtynes.
Treneris
55 metų angolietis Emanuelis Trovoada yra didžiausių Žaliojo Kyšulio krepšinio pergalių kūrėjas. Jis 2007 metais trumpai treniravo Žaliojo Kyšulio krepšininkus, kai jie laimėjo vienintelius Afrikos pirmenybių medalius, paskui grįžo prie rinktinės vairo 2017 metais ir padėjo pirmą kartą iškovoti kelialapį į pasaulio pirmenybes.
Kuo stiprūs
Debiutas pasaulio pirmenybėse neabejotinai bus jaudinanti akimirka, bet Žaliojo Kyšulio krepšininkų neturėtų slėgti atsakomybė dėl rezultatų. Jie į Tolimuosius Rytus keliaus, kad pasimėgautų krepšiniu ir, galbūt, parodytų save stipresniems klubams.
Ko trūksta
Žaliojo Kyšulio rinktinei labiausiai trūksta svarbiausio elemento – krepšininkų individualaus meistriškumo. Nemažai šios komandos žaidėjų net nėra profesionalai, ir net rinktinės lyderiai – Betinho Gomesas (38, 202), Ivanas Almeida (34, 197), Joelis Almeida (37, 192) – nėra rungtyniavę stipriose lygose, o praėjusį sezoną praleido Portugalijos ar Kamerūno klubuose.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Žaliojo Kyšulio Respublika (Republica de Cabo Verde). Gyventojų – 562 tūkst. Plotas – 4 tūkst. kv.km. Sostinė – Praja (159 tūkst. gyventojų). Oficiali kalba – portugalų. Valstybės vadovai – prezidentas Jose Maria Nevesas (nuo 2021 m.) ir ministras pirmininkas Ulissesas Correia e Silva (nuo 2016 m.). Valiuta – Žaliojo Kyšulio eskudas.
FIBA reitingas
64 vieta. Tarp Afrikos komandų – 8 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja pirmą kartą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 6 iš 10 rungtynių ir Afrikos zonos E grupėje užėmė trečiąją vietą. Šioje grupėje dvi pirmąsias vietas užėmė Dramblio Kaulo Krantas ir Angola. Žaliasis Kyšulys aplenkė Nigeriją, kurią nugalėjo abu kartus, Gvinėją ir Ugandą.
Olimpinės žaidynės
Nedalyvavo nė karto.
Žemyno pirmenybės
Afrikos pirmenybėse debiutavo 1997 m. 2007 m. iškovojo bronzos medalius. Praėjusių metų Afrikos pirmenybėse laimėjo 3 iš 6 rungtynių ir užėmė ketvirtąją vietą (pusfinalyje pralaimėjo Tunisui, rungtynėse dėl trečiosios vietos – Senegalui).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Kinija
Ko tikėtis
Prieš keliolika metų Kinija turėjo didelių krepšinio ambicijų, bet karjerą baigus Yao Ming‘ui apie šios šalies vyrų krepšinį kalbama mažai. Per praėjusias pasaulio pirmenybes kinai, žaidę namie, net nepateko į antrąjį etapą. Šiais metais žymiai pagerinti rezultatą taip pat nebus lengva. Suprantama, treneriui ir natūralizuotam žaidėjui pinigų nepagailėjusi Kinijos krepšinio federacija tikisi, kad rinktinė bus bent tarp 16 stipriausiųjų, tačiau siekiant šio tikslo reikės ne juokais paplušėti.
Žvaigždė
To dar nebuvo... Kinijos rinktinėje šią vasarą per draugiškas rungtynes debiutavo natūralizuotas amerikietis Kyle‘as Andersonas (29, 206). Jis turėtų būti ryškiausia kinų žvaigždė ir per pasaulio pirmenybes. Kinijos krepšinio federacijos pasirinkimas buvo gana keistas, nes K.Andersonas niekada nebuvo ryški NBA žvaigždė, o jo taškų vidurkis tik vieną sezoną buvo dviženklis. Praėjusį sezoną Kinijos rinktinės naujokas žaidė „Minnesota Timberwolves“ komandoje ir NBA pirmenybėse pelnydavo 9,4 taško.
Treneris
Iš tikrųjų, ryškiausia Kinijos rinktinės žvaigždė – 56 metų treneris Aleksandaras Džordževičius, su kuriuo Kinijos krepšinio federacija susitarė praėjusių metų rudenį. Legendinis Serbijos krepšininkas praėjusį dešimtmetį gana sėkmingai treniravo savo šalies rinktinę, su kuria laimėjo Europos, pasaulio pirmenybių ir olimpinių žaidynių sidabro medalius. Tuo tarpu klubuose jo karjera kol kas klostėsi labai prastai. A.Džordževičius nė viename klube nedirbo ilgiau negu du sezonus ir dažniausiai išvykdavo dėl nesutarimų su klubo vadovais. Po to, kai 2022 metų vasarą išsiskyrė su Stambulo „Fenerbahce“, serbas nedirbo jokiame klube.
Kuo stiprūs
Naujasis treneris A.Džordževičius turėjo laiko, kad susipažintų su geriausiais Kinijos krepšininkais, išsiaiškintų jų privalumus bei trūkumus ir parengtų tinkamą žaidimo planą. Pagrindinis planas bus pagrįstas priekine linija – net ir atrankos turnyre trys pavojingiausi Kinijos rinktinės žaidėjai buvo aukštaūgiai: vienintelis NBA trumpai rungtyniavęs dabartinės kartos krepšininkas Zhou Qi (27, 216), Wang‘as Zhelinis (29, 213) ir Hu Jinqiu (25, 211).
Ko trūksta
Kinijos rinktinė nuo praėjusių pasaulio pirmenybių smarkiai pasikeitė. Dauguma dabartinių jos krepšininkų nėra žaidę pasauliniuose turnyruose, net nekalbant apie tai, kad jie visą karjerą praleido savo šalies klubuose ir neturėjo sąlyčio su Europos ar Lotynų Amerikos krepšiniu.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Kinijos Liaudies Respublika (中华人民共和国, Žonhua Renmin Gonheguo). Gyventojų – 1,41 mlrd. Plotas – 9,6 mln. kv.km. Sostinė – Pekinas (21,9 mln. gyventojų). Didžiausias miestas – Šanchajus (26,9 mln. gyventojų). Oficiali kalba – kinų. Valstybės vadovas – Kinijos komunistų partijos generalinis sekretorius ir KLR prezidentas Xi Jinping‘as (nuo 2012 m.). Valiuta – juanis.
FIBA reitingas
27-oji vieta. Tarp Azijos komandų – 4 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja 10-ąjį kartą. Geriausias rezultatas – 8-oji vieta (1994 m.). Debiutavo 1978 m. ir užėmė 11-ąją vietą. Praėjusį kartą dalyvavo 2019 m., kai turnyras vyko Kinijoje, ir užėmė žemiausią istorijoje 24-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 10 iš 12 rungtynių ir Azijos zonos F grupėje užėmė antrąją vietą. Šios grupės nugalėtoja tapo Australija, trečiąją vietą užėmė dėl kelialapio nekovojusi Japonija, dar vieną kelialapį iškovojo Iranas, dvi paskutines vietas užėmė Kazachstanas ir Bahreinas.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo 9 kartus. Geriausias rezultatas – 8-oji vieta (1996, 2004 ir 2008 m.). Debiutavo 1984 m. ir užėmė 10-ąją vietą. Pastarąjį kartą dalyvavo 2016 m. ir užėmė 12-ąją vietą.
Žemyno pirmenybės Azijos čempione tapo 16 kartų (1975, 1977, 1979, 1981, 1983, 1987, 1989, 1991, 1993, 1995, 1999, 2001, 2003, 2005, 2011 ir 2015 m.) ir yra turnyro rekordininkė. Be to, vieną kartą iškovojo sidabro (2009 m.) ir du kartus – bronzos (1985 ir 1997 m.) medalius. Praėjusių metų Azijos pirmenybėse laimėjo 3 iš 5 rungtynių ir užėmė 8-ąją vietą (ketvirtfinalyje pralaimėjo Libanui).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Serbija
Ko tikėtis
Dėl palankių burtų kelias į ketvirtfinalį Serbijos rinktinei atviras. Jei nepatektų tarp aštuonių stipriausių komandų, „ereliai“ galėtų kaltinti tik save. Atkrintamosios varžybos – kita istorija. Pagal sudėtį Serbijos rinktinė nepatenka tarp pagrindinių favoričių, bet krepšininkams patikėjus savo jėgomis bei pasitikint vienas kitu, galima pagalvoti ir apie medalius.
Žvaigždė
Bogdanas Bogdanovičius (31, 196) dėl kelio operacijos praleido praėjusių metų Europos pirmenybes, tačiau tarp dabartinės kartos žaidėjų jis yra ištikimiausias Serbijos rinktinės krepšininkas ir ne kartą atstovavo savo šaliai nepaisydamas nedidelių traumų. B.Bogdanovičiaus taikli ranka vertinama ir Šiaurės Amerikoje. Jis nuo 2017 metų žaidžia NBA lygoje ir praėjusį sezoną, vilkėdamas „Atlanta Hawks“ aprangą, pelnydavo vidutiniškai 14 taškų.
Treneris
74 metų Svetislavas Pešičius labiausiai patyręs ir daugiausiai titulų iškovojęs specialistas, šiuo metu vadovaujantis krepšinio rinktinėms. Jis dar prieš trisdešimt metų (1993-iaisiais) padėjo Vokietijos rinktinei sensacingai tapti Europos čempione, su Jugoslavijos rinktine tapo 2001 metų Europos ir 2002 metų pasaulio čempionu, o 2021 metų rudenį, jau įžengęs į aštuntąją dešimtį, pradėjo treniruoti Serbijos rinktinę. S.Pešičius daug pergalių iškovojo ir treniruodamas stipriausius Europos klubus, bet nuo 2020 metų, kuomet perdavė „Barcelona“ vairą Šarūnui Jasikevičiui, klubuose nebedirba.
Kuo stiprūs
Pagrindiniai Serbijos rinktinės žaidėjai sukaupė solidžią Eurolygos patirtį. Jei nusimuš B.Bogdanovičiaus taikiklis, imtis lyderio vaidmens galės ir Marko Guduričius (28, 198), ir Vanja Marinkovičius (26, 198), ir Nikola Milutinovas (28, 213). Nemažai kitų krepšininkų taip pat žaidžia Eurolygos komandose, todėl jiems nebaisūs net stipriausi varžovai.
Ko trūksta
Žaisti Serbijos rinktinėje šią vasarą atsisakė daug pajėgių krepšininkų. Be abejo, didžiausias praradimas – šių metų NBA čempionas ir naudingiausias finalo serijos žaidėjas Nikola Jokičius. Tačiau neatvykus Vasilije Micičiui, Nikolai Kaliničiui, Vladimirui Lučičiui ir ilgai dėl traumos nežaidusiam Nemanjai Bjelicai, vidury treniruočių stovyklos komandą palikus Nemanjai Nedovičiui, kitos pozicijos – įžaidėjo ir sunkiojo puolėjo – susilpnėjo net labiau negu vidurio puolėjo. Treneriui S.Pešičiui teks laviruoti, kad sudarytų subalansuotą penketą nepalikdamas ant suolo geriausių žaidėjų.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Serbijos Respublika (Republika Srbija). Gyventojų – 6,6 mln. Plotas – 77,5 tūkst. kv.km. Sostinė – Belgradas (1,2 mln. gyventojų). Oficiali kalba – serbų. Valstybės vadovai – prezidentas Aleksandaras Vučičius (nuo 2017 m.) ir ministrė pirmininkė Ana Brnabič (nuo 2017 m.). Valiuta – Serbijos dinaras.
FIBA reitingas
6 vieta. Tarp Europos komandų – 3 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja 4-ąjį kartą. 2014 m. laimėjo sidabro medalius. Debiutavo 2010 m. ir užėmė 4-ąją vietą. Praėjusį kartą dalyvavo 2019 m. ir užėmė 5-ąją vietą. Iki 2006 metų Serbijos krepšininkai žaidė Jugoslavijos bei Serbijos ir Juodkalnijos rinktinėse.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 8 iš 12 rungtynių (skaičiuojant neįskaitytus pirmojo etapo rezultatus) ir Europos zonos I grupėje užėmė antrąją vietą. Šios grupės nugalėtoja tapo Latvija, trečiąjį kelialapį iškovojo Graikija, žemesnes vietas užėmė Turkija, Belgija ir Didžioji Britanija.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo vieną kartą. 2016 m. laimėjo sidabro medalius.
Žemyno pirmenybės
Kaip savarankiška valstybė Europos pirmenybėse debiutavo 2007 m. ir nuo tada nepraleido nė vieno turnyro. 2009 ir 2017 m. iškovojo sidabro medalius. Praėjusių metų Europos pirmenybėse laimėjo 5 iš 6 rungtynių ir užėmė 9-ąją vietą (laimėjo visas grupės varžybų rungtynes, bet aštuntfinalyje pralaimėjo Italijai).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Puerto Rikas
Ko tikėtis
Puerto Riko rinktinė bando išsijudinti iš ilgokai trunkančio sąstingio. Kol kas ši komanda nėra pajėgi siekti didelių tikslų, bet palankūs burtai suteikia gerą galimybę patekti bent į antrąjį etapą. Jei puertorikiečiai patektų ir į ketvirtfinalį, tai nebūtų iš kojų verčianti sensacija, bet nedidelės salos atstovai galėtų tvirtinti, kad užduotį įvykdė su kaupu.
Žvaigždė
Dabartinėje Puerto Riko rinktinėje nėra nė vieno krepšininko, kuris pasižymėtų išskirtiniu talentu. Tarp kelių panašaus lygio žaidėjų galima pažymėti Tremontą Watersą (25, 180), kuris buvo rezultatyviausias Puerto Riko komandos krepšininkas atrankos turnyre ir praėjusį sezoną puikiai vadovavo „Boulogne-Levallois“ puolimui. Žaisdamas vienoje iš stipriausių Prancūzijos lygos komandų Puerto Riko pasą turintis amerikietis pelnydavo 18,2 taško ir atlikdavo 5 rezultatyvius perdavimus.
Treneris
40-metis Nelsonas Colonas beveik nežinomas už Puerto Riko ribų, bet gimtinėje karjerą padarė vos ne akimirksniu. Nors šis krepšinio specialistas dar visai jaunas, jo treniruojamos komandos jau keturis kartus tapo Puerto Riko čempionėmis. Nenuostabu, kad užpernai šalies krepšinio federacija jam pasiūlė rinktinės trenerio pareigas. N.Colonas taip pat treniruoja Bajamono „Vaqueros“ klubą.
Kuo stiprūs
Ne vien T.Watersas, bet ir keli kiti Puerto Riko rinktinės krepšininkai naudingai žaidžia arba stipriose Europos lygose, arba G lygoje. Jaunesnės ar vidurinės kartos žaidėjai George‘as Condittas (23, 208), Ethanas Thompsonas (24, 195), Jordanas Howardas (27, 180), Phillipas Wheeleris (21, 200) jau įgijo nemažai vertingos patirties. Kita vertus, dauguma rinktinės lyderių dar yra jauni, todėl šiose pasaulio pirmenybėse jiems, ko gero, svarbiausia pasidėti ateities pergalių pamatus.
Ko trūksta
Puerto Riko rinktinei trūksta tokio individualiai stipraus lyderio, kokie anksčiau buvo Carlosas Arroyo ar Jose Juanas Barea. Komandai būtų labai pravertęs Jose Alvarado, kuris šiuo metu yra vienintelis NBA lygoje įsitvirtinęs puertorikiečių kilmės krepšininkas. Tačiau J.Alvarado, kaip ir ilgai Europoje žaidžiančiam Gianui Clavelliui, atvykti į rinktinę sutrukdė trauma. Nemažas rinktinės trenerių galvos skausmas yra vidurio puolėjai. Užpildyti šią spragą teko pasitelkiant natūralizuotą kubietį Ismaelį Romero (32, 206).
Šalis
Oficialus pavadinimas – Puerto Riko Sandrauga (Estadio Libre Asociado de Puerto Rico). Gyventojų – 3,2 mln. Plotas – 9,1 tūkst. kv.km. Sostinė – San Chuanas (342 tūkst. gyventojų). Oficialios kalbos – ispanų ir anglų. Valstybės vadovai – JAV prezidentas Joe Bidenas ir gubernatorius Piedro Pierluisi (nuo 2021 m.). Valiuta – JAV doleris.
FIBA reitingas
20 vieta. Tarp Amerikos komandų – 6 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja 15-ąjį kartą. Geriausias rezultatas – 4-oji vieta (1990 m.). Debiutavo 1959 m. ir užėmė 5-ąją vietą. Praėjusį kartą dalyvavo 2019 m. ir užėmė 15-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 8 iš 12 rungtynių ir Amerikos zonos F grupėje užėmė antrąją vietą. Šios grupės nugalėtoja tapo JAV, kitus du kelialapius iškovojo Meksika ir Brazilija, dvi paskutines vietas užėmė ir į pasaulio pirmenybes nepateko Urugvajus ir Kolumbija.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo 9 kartus. Geriausias rezultatas – 4-oji vieta (1964 m.). Debiutavo 1960 m. ir užėmė 13-ąją vietą. Pastarąjį kartą dalyvavo 2004 m. ir užėmė 6-ąją vietą.
Žemyno pirmenybės
Amerikos pirmenybėse tris kartus laimėjo aukso (1980, 1989 ir 1995 m.), penkis kartus – sidabro (1988, 1993, 1997, 2009 ir 2013 m.), du kartus – bronzos (2003 ir 2007 m.) medalius. Praėjusių metų Amerikos pirmenybėse

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Pietų Sudanas
Ko tikėtis
Pietų Sudanas – vienas iš jauniausių FIBA narių, o šios šalies krepšinio rinktinė pirmą kartą pateko į pasaulio pirmenybes. Nors šios komandos sudėtyje yra keletas stipriose lygose jėgas pabandžiusių krepšininkų, sudaniečiai tikriausiai būtų laimingi, jei jiems pavyktų iškovoti bent vieną pergalę.
Žvaigždė
Sudane gimęs (dabartinėje Sudano teritorijoje), bet JAV užaugęs ir atstovauti Pietų Sudanui nusprendęs Wenyenas Gabrielis (26, 206) penktus metus bando kabintis į NBA. Jis jau pakeitė šešias NBA komandas, neskaičiuojant komandiruočių į G lygą, bet tik perėjęs į „Los Angeles Lakers“ persėdo nuo atsarginių suolo galo į vidurį. Praėjusį sezoną W.Gabrielis pelnydavo 5,5 taško. Tai – geriausias jo sezono vidurkis NBA lygoje.
Treneris
Buvęs ilgametis NBA komandų žaidėjas Royalas Ivey vos baigęs krepšininko karjerą, ėmėsi trenerio darbo ir nuo 2014 metų dirba trenerio padėjėju NBA klubuose. Praėjusį sezoną 41-erių R.Ivey buvo „Brooklyn Nets“ trenerio padėjėjas, kitą sezoną dirbs „Houston Rockets“ štabe. Užpernai jis pasisiūlė padėti geram draugui, irgi buvusiam ilgamečiam NBA žaidėjui Luolui Dengui, kuris yra Pietų Sudano krepšinio federacijos vadovas ir kartu pats treniravo šalies rinktinę. Viskas baigėsi tuo, kad R.Ivey buvo paskirtas Pietų Sudano rinktinės treneriu.
Kuo stiprūs
Šios komandos ryšys su Pietų Sudanu – tik simbolinis. Dauguma žaidėjų užaugo Australijoje arba JAV, tad gavo neblogą krepšinio išsilavinimą. NBA lygoje yra žaidę ir Marialis Shayokas (28, 196), Mangokas Mathiangas (30, 208), o Carlikas Jonesas (25, 183) praėjusį sezoną buvo išrinktas naudingiausiu G lygos krepšininku. Vis dėlto Pietų Sudano rinktinės varomoji jėga, kaip ir atrankos turnyre, bus krepšininkų troškimas pristatyti šalį, iš kurios jie yra kilę.
Ko trūksta
Pietų Sudano rinktinė labai nevienalytė. Jei keli žaidėjai yra ragavę aukšto lygio krepšinio, tai dauguma kitų per pasaulio pirmenybes pirmą kartą susitiks su išties galingais varžovais. Keletas krepšininkų į rinktinę buvo pakviesti iš Australijos antrosios lygos, Danijos ar panašaus lygio klubų.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Pietų Sudano Respublika (Republic of South Sudan). Gyventojų – 12,1 mln. Plotas – 644 tūkst. kv.km. Sostinė – Džuba (526 tūkst. gyventojų). Oficiali kalba – anglų. Valstybės vadovas – prezidentas Salva Kiiras Mayarditas (nuo 2011 m., kai buvo paskelbta šalies nepriklausomybė). Valiuta – Pietų Sudano svaras.
FIBA reitingas
62-oji vieta. Tarp Afrikos komandų – 7-oji vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja pirmą kartą. Pietų Sudano krepšinio federacija FIBA nare tapo tik 2013 m., o rinktinė oficialiose varžybose debiutavo 2017 m.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 11 iš 12 rungtynių ir Afrikos zonos F grupėje užėmė pirmąją vietą (vienintelį pralaimėjimą patyrė per rungtynes su Senegalu). Kitą kelialapį šioje grupėje iškovojo Egiptas, žemesnes vietas užėmė ir į pasaulio pirmenybes nepateko Senegalas, Tunisas, Kongo Demokratinė Respublika ir Kamerūnas.
Olimpinės žaidynės
Nedalyvavo nė karto.
Žemyno pirmenybės
Užpernai debiutavo Afrikos pirmenybėse, kuriose laimėjo 3 iš 5 rungtynių ir užėmė 7-ąją vietą (ketvirtfinalyje pralaimėjo Tunisui).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Latvija
Ko tikėtis
Latvijos rinktinė pastaraisiais metais patyrė kelis didelius fiasko, o sirgaliai buvo nepatenkinti dėl to, kad į rinktinę neatvykdavo daug pagrindinių žaidėjų. Šią vasarą pagaliau pavyko suburti vos ne visus geriausius, bet įsibėgėjus treniruočių stovyklai paaiškėjo, kad dėl įsisenėjusios traumos negalės žaisti Kristapas Porzingis. Pirmojo etapo varžovai – labai stiprūs, tad užduotis patekti tarp šešiolikos stipriausių latviams bus sunkiai įvykdoma.
Žvaigždė
Davis Bertanas (30, 208) prieš kelis sezonus buvo tapęs svarbiu „Washington Wizards“ žaidėju, bet jo karjerą stabdo nesiliaujančios traumos. Praėjusį sezoną Dav.Bertanas, atstovaudamas „Dallas Mavericks“ komandai, žaidė tik 45 rungtynes, per kurias pelnydavo 4,6 taško – triskart mažiau nei geriausią karjeros sezoną. Šią vasarą latvis perėjo į „Oklahoma City Thunder“ klubą.
Treneris
Latvijos rinktinės nuopuolį sustabdė 57 metų Italijos krepšinio specialistas Luca Banchi. Latvijos krepšinio federacija su juo sutartį sudarė 2021 metų pavasarį. L.Banchi iki tol daugiausia dirbo Italijos klubuose, bet pastaraisiais metais trumpai treniravo Vokietijos, Graikijos, Rusijos komandas, vieną sezoną praleido G lygoje. Praėjusį sezoną L.Banchi treniravo Strasbūro SIG krepšininkus. Vis dėlto šis treneris ilgai neužsibuvo nė viename klube.
Kuo stiprūs
Dairis Bertanas (33, 193), Anžejus Pasečnikas (27, 216) ir Rodionas Kurucas (25, 208) pabandė jėgas NBA komandose, Dav.Bertanas iki šiol žaidžia NBA lygoje. Geriausiems Latvijos krepšininkams talento netrūksta, bet jiems koją kiša per didelės ambicijos, dėl kurių tenka stipriuose klubuose šildyti atsarginių suolą. Tokį etapą „Barcelona“ komandoje praėjo ir dabartinis žalgirietis Rolandas Šmitas (28, 207). Kita vertus, krepšininkų noras parodyti, kad jie sugeba daugiau, gali tapti Latvijos rinktinės varomąja jėga.
Ko trūksta
Latvijos rinktinės smogiamoji jėga turėjo būti vienas iš „Washington Wizards“ lyderių Kristapas Porzingis. Tačiau rugpjūčio viduryje buvo paskelbta, kad jis nespėjo išsigydyti įsisenėjusios traumos ir negalės žaisti pasaulio pirmenybėse. Latvių penkete yra kita didelė spraga – trūksta patyrusio įžaidėjo. Jei kitose pozicijose latviai turi aukšto lygio klubuose sėkmingai žaidžiančius krepšininkus, tai įgudusio ir kantraus atakų organizatoriaus nėra. Latvijos rinktinei labai praverstų net ir buvęs žalgirietis Janis Strėlniekas, bet jis pavasarį patyrė sunkią traumą. Dėl to didelė atsakomybė turėtų tekti praėjusį sezoną Kėdainių „Nevėžio“ aprangą vilkėjusiam Artūrui Žagarui (23, 190).
Šalis
Oficialus pavadinimas – Latvijos Respublika (Latvijas Republika). Gyventojų – 1,8 mln. Plotas – 64,6 tūkst. kv.km. Sostinė – Ryga (606 tūkst. gyventojų). Oficiali kalba – latvių. Valstybės vadovai – prezidentas Edgaras Rinkevičius (nuo 2023 m.) ir ministras pirmininkas Krišjanis Karinis (nuo 2019 m.). Valiuta – euras.
FIBA reitingas
29 vieta. Tarp Europos komandų – 16 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja pirmą kartą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 11 iš 12 rungtynių (skaičiuojant antrajame etape neįskaitytus rezultatus) ir Europos zonos I grupėje užėmė pirmąją vietą. Vienintelį pralaimėjimą patyrė per rungtynes su Serbija. Šioje grupėje kelialapius taip pat iškovojo Serbija ir Graikija, žemesnes vietas užėmė Turkija, Belgija ir Didžioji Britanija.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo vieną kartą. 1936 m. per pirmąjį olimpinį krepšinio turnyrą užėmė 15-ąją vietą.
Žemyno pirmenybės
Europos pirmenybėse 1935 m. laimėjo aukso, 1939 m. – bronzos medalius. Geriausias rezultatas atkūrus nepriklausomybę – 5-oji vieta (2017 m.). Į praėjusių metų Europos pirmenybes nepateko.

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Prancūzija
Ko tikėtis
Prancūzijos sporto bendruomenė šiuo metu viską vertina per Paryžiaus olimpinių žaidynių prizmę. Krepšinio rinktinės didelis išorinis spaudimas neslėgs, bet vidinį spaudimą krepšininkai vis tiek jaus. „Mėlynųjų“ gretose daug žaidėjų, iškovojusių Tokijo olimpinių žaidynių ir praėjusių metų Europos pirmenybių sidabro medalius, todėl jie supranta, kad yra viena iš stipriausių pasaulio komandų ir sieks tai patvirtinti. Jei Prancūzijos rinktinė iškovotų dar vieną medalių komplektą, rezultatas būtų dėsningas.
Žvaigždė
Per praėjusių metų Europos pirmenybes į geriausių krepšininkų penketą buvo išrinktas prancūzų dominavimą baudos aikštelėse užtikrinantis Rudy Gobertas (31, 216). Jis ir Evanas Fournier, yra vienas iš dviejų svarbiausių šios komandos žaidėjų. R.Gobert‘as į rinktinę atvyko po dešimtojo sezono NBA lygoje, bet jubliejinis sezonas buvo vienas iš prasčiausių. Pernai R.Gobert‘as perėjo „Minnesota Timberwolves“, bet jo įtaka naujoje komandoje (13,4 tšk., 11,6 atk.kam.) nebuvo tokia didelė, kaip „Utah Jazz“, kurioje prancūzas žaidė devynerius metus.
Treneris
Jau užaugo sirgalių karta, kuri net neprisimena tų laikų, kai Prancūzijos rinktinę treniravo ne Vincent‘as Collet. 60-metis strategas „mėlynųjų“ taktiką kuria nuo 2009 metų ir šiose pareigose turėtų likti bent iki Paryžiaus žaidynių. V.Collet darbą Prancūzijos rinktinėje suderina su darbu klubuose. Praėjusį dešimtmetį jis ilgai treniravo Strasbūro SIG ekipą, o nuo 2021 metų V.Collet nurodymų klausosi „Boulogne-Levallois“ krepšininkai.
Kuo stiprūs
Nors Evanui Fournier (30, 198) praėjęs sezonas buvo dar blogesnis negu R.Gobert‘ui, šis gynėjas gali nulemti Prancūzijos rinktinės pergales net per rungtynes su stipriausiais varžovais. Aukščiausią meistriškumą jau ne kartą įrodė Guerschonas Yabusele (27, 201), Elie Okobo (25, 191), Nando De Colo (36, 196), kiti prancūzų krepšininkai. Vis dėlto kone svarbiausias veiksnys yra tai, kad į rinktinę grįžo Nicolas Batumas (34, 203), kurio šaltakraujiškumo prancūzams trūko per svarbiausias praėjusių metų Europos pirmenybių rungtynes.
Ko trūksta
Viso pasaulio sirgaliai tikėjosi jau šiais metais stipriausios sudėties Prancūzijos rinktinėje pamatyti naujausią supertalentą Victorą Wembanyamą. Vis dėlto šis NBA lygoje debiutuoti besirengiantis 19-metis nusprendė praleisti pasaulio pirmenybes. V.Wembanyama neabejotinai galėjo pakelti Prancūzijos rinktinę į dar aukštesnį lygį.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Prancūzijos Respublika (République française). Gyventojų – 68 mln. Plotas – 643,8 tūkst. kv.km. Sostinė – Paryžius (2,1 mln. gyventojų). Oficiali kalba – prancūzų. Valstybės vadovas – prezidentas Emmanuelis Macronas (nuo 2017 m.). Valiuta – euras.
FIBA reitingas
5 vieta. Tarp Europos komandų – 2 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja 9-ąjį kartą. Du kartus laimėjo bronzos medalius (2014 ir 2019 m.). Debiutavo 1950 m. ir užėmė 6-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 10 iš 12 rungtynių ir Europos zonos K grupėje užėmė pirmąją vietą. Šioje grupėje kitus du kelialapius iškovojo Lietuva ir Juodkalnija, žemesnes vietas užėmė Vengrija, Bosnija ir Hercegovina bei Čekija.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo 11 kartų. Tris kartus laimėjo sidabro medalius (1948, 2000 ir 2021 m.). Debiutavo 1936 m. ir užėmė 19-ąją vietą.
Žemyno pirmenybės
Nuo 1977 m. nepraleido nė vienerių Europos pirmenybių. Vieną kartą laimėjo aukso (2013 m.), tris kartus – sidabro (1949, 2011 ir 2022 m.), šešis kartus – bronzos medalius (1937, 1951, 1953, 1959, 2005 ir 2015 m.). Praėjusių metų Europos pirmenybėse laimėjo 6 iš 9 rungtynių ir iškovojo sidabro medalius (pusfinalyje nugalėjo Lenkiją, finale pralaimėjo Ispanijai).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Kanada
Ko tikėtis
Kanados rinktinė – sunkiausiai nuspėjama pasaulio pirmenybių komanda. Jei kanadiečiai taptų čempionais, smarkiai stebėtis nederėtų. Tačiau taip pat nederėtų stebėtis, jei jie iškristų pirmajame etape. Pagal sudėtį Kanados rinktinė – viena iš stipriausių. Bet šios komandos sudėtis nuolat keičiasi, žaidimo ryšiai labai silpni, treneris nepatyręs. Galima prisiminti, kad užpernai kanadiečiai buvo aiškūs olimpinės atrankos turnyro favoritai, bet žaisdami namie kelialapio į Tokiją neiškovojo.
Žvaigždė
Pasaulio pirmenybėse dalyvaus tik du krepšininkai, šiais metais išrinkti į NBA geriausių žaidėjų pirmąjį penketą. Vienas iš jų – kanadietis Shai Gilgeousas-Alexanderis (25, 198), į rinktinę atvykęs po proveržio sezono. Jis NBA pirmenybėse debiutavo prieš penkerius metus, nuo tada kasmet spėriai žengė į priekį, o praėjusį sezoną tapo neabejotinu „Oklahoma City Thunder“ lyderiu ir pelnydavo 31,4 taško. Kanados krepšinio vadovams teko ilgai įkalbinėti šį gynėją, bet pernai jis pagaliau debiutavo šalies vyrų rinktinėje.
Treneris
Vasaros pradžioje Kanados rinktinė dar neturėjo vyriausiojo trenerio. Tik birželio pabaigoje šalies krepšinio federacija paskelbė, kad susitarė su 40-mečiu ispanu Jordi Fernandezu. Kanados sirgalių šis pasirinkimas tikriausiai nenudžiugino, nes J.Fernandezas iki šiol beveik visą karjerą, išskyrus du sezonus G lygoje, dirbo trenerio padėjėju. Praėjusį sezoną ispanas darbavosi „Sacramento Kings“ trenerių štabe.
Kuo stiprūs
Kanados komandos lyderiai individualiai labai stiprūs. Net penkių į pasaulio pirmenybes vykstančių krepšininkų vidurkis NBA pirmenybėse praėjusį sezoną buvo dviženklis. Ką daryti aikštėje, puikiai žino ne vien Sh.Gilgeousas-Alexanderis, bet ir R.J.Barrettas (23, 198), Dillonas Brooksas (27, 198), Luguentzas Dortas (24, 193), Kelly Olynykas (32, 211). Šios rinktinės krepšininkų vertę parodo vien tai, kad beveik visi jos žaidėjai praėjusį sezoną rungtyniavo arba NBA, arba Ispanijos lygoje.
Ko trūksta
Kanados krepšinio viršūnėse jau kelis dešimtmečius tvyro betvarkė. Krepšininkai susibėga tik retsykiais, sudėtis kasmet keičiasi, daug žaidėjų atsisako žaisti rinktinėje. Ir šią vasarą keli krepšininkai, kurie anksčiau atstovavo savo šaliai ir praėjusį sezoną sėkmingai žaidė NBA, atsisakė atvykti į rinktinę, nes nori ruoštis naujam sezonui pagal individualų planą. Tiesa, kai kuriems krepšininkams sutrukdė objektyvios aplinkybės. Šių metų NBA čempiono „Denver Nuggets“ klubo pagrindinis įžaidėjas Jamalas Murray ir veteranas Cory Josephas norėjo žaisti pasaulio pirmenybėse, bet juos dėl įsisenėjusių traumų sustabdė gydytojai.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Kanada (Canada). Gyventojų – 39,9 mln. Plotas – 9,98 mln. kv.km. Sostinė – Otava (1 mln. gyventojų). Didžiausias miestas – Torontas (2,8 mln. gyventojų). Oficialios kalbos – anglų ir prancūzų. Valstybės vadovai – Jungtinės Karalystės karalius Karolis III ir ministras pirmininkas Justinas Trudeau (nuo 2015 m.). Valiuta – Kanados doleris.
FIBA reitingas
15 vieta. Tarp Amerikos komandų – 4 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja 15-ąjį kartą. Geriausias rezultatas – 6-oji vieta (1978 ir 1982 m.). Debiutavo 1954 m. ir užėmė 7-ąją vietą. Praėjusiose pasaulio pirmenybėse užėmė 21-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 11 iš 12 rungtynių ir Amerikos zonos E grupėje užėmė pirmąją vietą. Vienintelį pralaimėjimą patyrė per rungtynes su Argentina. Šioje grupėje kitus du kelialapius iškovojo Dominikos Respublika ir Venesuela, žemesnes vietas užėmė Argentina, Panama ir Bahamos.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo 9 kartus. 1936 m. pirmajame olimpiniame turnyre iškovojo sidabro medalius. Pastarąjį kartą dalyvavo 2000 m.
Žemyno pirmenybės
Amerikos pirmenybėse du kartus iškovojo sidabro (1980 ir 1999 m.), keturis kartus – bronzos medalius (1984, 1988, 2001 ir 2015 m.). Praėjusių metų Amerikos pirmenybėse laimėjo 3 iš 6 rungtynių ir užėmė 4-ąją vietą (pusfinalyje pralaimėjo Brazilijai, rungtynėse dėl trečiosios vietos – JAV).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Libanas
Ko tikėtis
Libano rinktinė – pagrindinė pretendentė pirmajame etape neiškovoti nė vienos pergalės. Nė vienoje kitoje grupėje nėra tokio aiškaus autsaiderio, kaip H grupėje – Libanas. Vis dėlto antrajame etape žaidžiant dėl žemesniųjų vietų (17–32) libaniečių padėtis anaiptol nėra beviltiška. Jei ši komanda pernai sugebėjo iškovoti Azijos pirmenybių sidabro medalius, labiausiai tikėtini antrojo etapo varžovai Iranas ir Dramblio Kaulo Krantas jai tikrai nebaisūs.
Žvaigždė
Europoje tikriausiai yra labai mažai girdėjusių Waelio Arakjio (28, 192) pavardę, bet Libane ir kitose Arabų šalyse jis – ryški žvaigždė. Pernai jis tapo ryškia Azijos pirmenybių žvaigžde – buvo rezultatyviausias šio turnyro krepšininkas (vid. 26 tšk.) ir gavo naudingiausio žaidėjo prizą. W.Arakji didžiąją karjeros dalį rungtyniavo stipriausiame Libano klube Beiruto „Al Riyadi“, bet buvo trumpam išvykęs į Kinijos, Tuniso, Kataro, Kuveito klubus.
Treneris
34-erių Jadas El Hajjas – jauniausias krepšinio specialistas, einantis vyriausiojo trenerio pareigas į pasaulio pirmenybes patekusiose komandose. Prieš kelerius metus jį į rinktinės trenerių štabą pakvietė vienas garsiausių Libano trenerių Joe Moujaesas. Kai J.Moujaesas išvyko dirbti į užsienį, Libano krepšinio federacija paskyrė J.El Hajją laikinuoju treneriu, bet netrukus laikinos pareigos tapo nuolatinėmis. J.El Hajjas taip pat dirba Beiruto „Dynamo“ klube.
Kuo stiprūs
Kone vienintelis libaniečių privalumas yra tai, kad kitų žemynų komandos jų visai nepažįsta. Libano rinktinė į pasaulio pirmenybes grįžta po keliolikos metų pertraukos, todėl jos žaidimo braižą varžovai jau primiršo, o beveik visi Libano krepšininkai yra žaidę tik Arabų šalių klubuose. Europiečiai ar amerikiečiai Libano krepšininkus yra matę nebent vaizdo įrašuose.
Ko trūksta
Libano rinktinei labai trūksta centimetrų. Praėjusių metų Azijos pirmenybėse ir pasaulio pirmenybių atrankos turnyre libaniečiams labai padėjo natūralizuoti krepšininkai: amerikietis Jonathanas Arledge‘as ir sudaniečių kilmės australas Ateras Majokas. Tiesa, Libano rinktinės sudėtyje ir šią vasarą yra natūralizuotas žaidėjas – prieš kelias savaites naują pasą gavęs libaniečių kilmės amerikietis Omari Spellmanas (26, 203), kuris yra trumpai žaidęs ir NBA lygoje.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Libano Respublika (الجمهورية اللبنانية). Gyventojų – 5,3 mln. Plotas – 10,5 tūkst. kv.km. Sostinė – Beirutas (433 tūkst. gyventojų). Oficiali kalba – arabų. Valstybės vadovas – ministras pirmininkas Najibas Mikati (nuo 2021 m.). Valiuta – Libano svaras.
FIBA reitingas
43 vieta. Tarp Azijos komandų – 9 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja 4-ąjį kartą. Debiutavo 2002 m. ir užėmė 16-ąją vietą, 2006 m. užėmė 17-ąją vietą, 2010 m. – 20-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 9 iš 12 rungtynių (skaičiuojant antrajame etape neįskaitytus rezultatus) ir Azijos zonos E grupėje užėmė antrąją vietą. Šios grupės nugalėtoja tapo Naujoji Zelandija, į pasaulio pirmenybes taip pat pateko Filipinai ir Jordanija. Dvi paskutines vietas grupėje užėmė Saudo Arabija ir Indija.
Olimpinės žaidynės
Nedalyvavo nė karto.
Žemyno pirmenybės
Po Antrojo pasaulinio karo dalyvaudavo Europos pirmenybėse, o Azijos pirmenybėse debiutavo 1999 m. Keturis kartus laimėjo Azijos pirmenybių sidabro medalius (2001, 2005, 2007 ir 2022 m.). Praėjusių metų Azijos pirmenybėse laimėjo 5 iš 6 rungtynių ir vienintelį pralaimėjimą patyrė finalo rungtynėse su Australija.

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Lietuva
Ko tikėtis
Lietuvos rinktinės rezultatai praėjusiais metais sirgalius nuvylė. Pagal sudėtį komanda šiais metais dar silpnesnė negu per praėjusias pasaulio pirmenybes ar praėjusių metų Europos pirmenybes, kuriose lietuviai į ketvirtfinalį nepateko. Nors šių metų pasaulio pirmenybių burtai buvo palankūs, kelialapio į ketvirtfinalį ant lėkštutės niekas neatneš. O dėl jo kovojant Lietuvos rinktinė nebus nei favoritė, nei autsaiderė.
Žvaigždė
Jonas Valančiūnas (31, 211) yra ištikimiausias Lietuvos rinktinės žaidėjas. Jis nuo 2011 metų nepraleido nė vieno turnyro, į kurį pateko Lietuvos nacionalinė komanda. Šią vasarą J.Valančiūnas į rinktinę atvyko pabaigęs vienuoliktąjį NBA sezoną, kuriame vilkėjo „New Orleans Pelicans“ aprangą. Vidurio puolėjas stipriausioje pasaulio lygoje pelnydavo 14,1 taško ir atkovodavo 10,2 kamuolio.
Treneris
46 metų Kazys Maksvytis su aukščiausio kalibro komandomis kol kas dirba labai trumpai. Nors jis nemažai sezonų praleido treniruodamas Lietuvos lygos klubus ir spėjo padirbėti užsienyje, didelį karjeros šuolį padarė tik 2021 metų rudenį, kai prie Lietuvos rinktinės vairo pakeitė Darių Maskoliūną. 2022 metų balandį K.Maksvytis sulaukė ir kito vertingo darbo pasiūlymo – tapo Kauno „Žalgirio“ treneriu.
Kuo stiprūs
Lietuvos rinktinę galima vadinti neblogai subalansuota komanda tiek pagal žaidėjų amžių, tiek pagal pozicijas. Ne vieną sezoną Eurolygoje arba NBA rungtyniavę Rokas Jokubaitis (22, 194), Ignas Brazdeikis (24, 201), Mindaugas Kuzminskas (33, 206), Donatas Motiejūnas (32, 213) gali užtikrinti tvirtą J.Valančiūno užnugarį ir perimti iš jo didelę dalį lyderio naštos.
Ko trūksta
Lietuvos rinktinė – viena iš daugiausiai nuostolių patyrusių Europos komandų ir labai smarkiai pasikeitė, palyginti su praėjusių metų žemyno pirmenybėmis. Neabejotinai svarbiausias – šiais metais į geriausių NBA krepšininkų trečiąjį penketą išrinkto Domanto Sabonio praradimas, tačiau atvykti į rinktinę taip pat atsisakė nemažai ilgamečių Eurolygos žaidėjų. Atsisakymų banga pagrindiniam penketui lemiamos įtakos galbūt neturėjo, bet keičiant krepšininkus trenerio K.Maksvyčio pasirinkimas gerokai sumažėjo.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Lietuvos Respublika. Gyventojų – 2,9 mln. Plotas – 65,3 tūkst. kv.km. Sostinė – Vilnius (593 tūkst. gyventojų). Oficiali kalba – lietuvių. Valstybės vadovai – prezidentas Gitanas Nausėda (nuo 2019 m.) ir ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė (nuo 2020 m.). Valiuta – euras.
FIBA reitingas
8 vieta. Tarp Europos komandų – 5 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja 6-ąjį kartą. 2010 m. laimėjo bronzos medalius. Debiutavo 1998 m. ir užėmė 7-ąją vietą. Praėjusį kartą dalyvavo 2019 m. ir užėmė 9-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 9 iš 12 rungtynių ir Europos zonos K grupėje užėmė antrąją vietą. Šios grupės nugalėtoja tapo Prancūzija, trečiąjį kelialapį iškovojo Juodkalnija. Tris paskutines vietas užėmė ir į pasaulio pirmenybes nepateko Vengrija, Bosnija ir Hercegovina bei Čekija.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo 7 kartus. 1992, 1996 ir 2000 m. laimėjo bronzos medalius. Debiutavo 1992 m. Pastarąjį kartą dalyvavo 2016 m. ir užėmė 7-ąją vietą.
Žemyno pirmenybės
Europos pirmenybėse tris kartus laimėjo aukso (1937, 1939 ir 2003 m.), tris kartus – sidabro (1995, 2013 ir 2015 m.) ir vieną kartą – bronzos (2007 m.) medalius. Praėjusių metų Europos pirmenybėse laimėjo 2 iš 6 rungtynių ir užėmė žemiausią istorijoje 15-ąją vietą.

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Juodkalnija
Ko tikėtis
Juodkalnijos krepšininkai nuversti kalnų nežada, bet labai norėtų pagerinti prieš penkerius metus pasiektą rezultatą ir iškovoti daugiau negu vieną pergalę. Pirmojo etapo varžovai įveikiami, tad Juodkalnijos rinktinė gali prasibrauti į antrąjį etapą. Jei to padaryti nepavyktų, juodkalniečiai namo grįžtų ne visai patenkinti.
Žvaigždė
Ryškiausia Juodkalnijos krepšinio žvaigždė Nikola Vučevičius (32, 208) į rinktinę atsiveža dvylikos NBA sezonų patirtį. Geriausiai karjeros metais jo vidurkis stipriausioje pasaulio lygoje būdavo didesnis negu 20 taškų, bet ir praėjusį sezoną juodkalnietis buvo labai svarbus „Chicago Bulls“ žaidėjas – pelnydavo 17,6 taško ir atkovodavo 11 kamuolių. Ne mažiau svarbu tai, kad praėjusį sezoną N.Vučevičius pirmą kartą per ilgą karjerą nepraleido nė vienerių rungtynių dėl traumų.
Treneris
Beveik visa 44 metų Boško Radovičiaus karjera susieta su Juodkalnijos rinktinėmis. Jis treniravo įvairių amžiaus grupių šalies vaikinų rinktines, nuo 2015 metų buvo vyrų rinktinės trenerio padėjėjas. 2019 metais Juodkalnijos krepšinio federacija nusprendė, kad B.Radovičius subrendo vadovauti svarbiausiai šalies komandai ir paskyrė jį vyrų rinktinės vyriausiuoju treneriu.
Kuo stiprūs
Juodkalnijos komanda nejaus didelio psichologinio spaudimo. Jis atsirastų nebent tuo atveju, jei pirmajame etape nepavyktų įveikti nė vienos kitų žemynų komandos. O per pirmojo etapo rungtynes bent pagrindiniams Juodkalnijos krepšininkams meistriškumo užteks. Greta N.Vučevičiaus yra ir NBA taip pat žaidęs Marko Simonovičius (23, 213), ir ilgametis „Valencia“ aukštaūgis Bojanas Dubljevičius (31, 205), ir natūralizuotas amerikietis Kendrickas Perry (30, 183), ir klubuose didelių pergalių neiškovojęs, bet rinktinėje visą laiką puikiai žaidžiantis Vladimiras Mihailovičius (33, 195).
Ko trūksta
Juodkalnijos rinktinei netrūksta nieko, ko reikia kovojant dėl kelialapio į antrąjį etapą. Bet jei pavyktų į jį patekti, susitikus su stipresniais varžovais juodkalniečiams labai trūktų ilgesnio atsarginių suolo. Ypač – antrosios linijos krepšininkų.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Juodkalnija (Crna Gora). Gyventojų – 602 tūkst. Plotas – 13,8 tūkst. kv.km. Sostinė – Podgorica (151 tūkst. gyventojų). Oficiali kalba – juodkalniečių. Valstybės vadovai – prezidentas Jakovas Milatovičius (nuo 2023 m.) ir ministras pirmininkas Dritanas Abazovičius (nuo 2022 m.). Valiuta – euras.
FIBA reitingas
18 vieta. Tarp Europos komandų – 12 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja antrąjį kartą. Debiutavo 2019 m. ir užėmė 25-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 7 iš 12 rungtynių ir Europos zonos K grupėje užėmė trečiąją vietą. Šioje grupėje dvi pirmąsias vietas užėmė Prancūzija ir Lietuva, žemesnes vietas užėmė ir kelialapių neiškovojo Vengrija, Bosnija ir Hercegovina bei Čekija.
Olimpinės žaidynės
Nedalyvavo nė karto.
Žemyno pirmenybės
Europos pirmenybėse kaip savarankiška valstybė debiutavo 2011 m. Praėjusių metų Europos pirmenybėse laimėjo 3 iš 6 rungtynių, užėmė 13-ąją vietą ir pakartojo geriausią rezultatą.

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Meksika
Ko tikėtis
Labai retai galimybę varžytis su kitų žemynų rinktinėmis gaunantys Meksikos krepšininkai įsitikinę, kad užduotis patekti į antrąjį etapą, jiems įvykdoma. Vis dėlto meksikiečiai šią užduotį įvykdytų nebent tuo atveju, jei jų neįvertintų varžovai. Kita vertus, Meksikos rinktinė pasaulio pirmenybėse neturėtų likti be pergalių.
Žvaigždė
Buvęs Vilniaus „Ryto“ metikas Pako Cruzas (33, 191) yra labiausiai patyręs dabartinės Meksikos rinktinės žaidėjas. Jis nuo praėjusio dešimtmečio vidurio patirtį kaupia Europoje ir labiausiai vertinamas dėl taiklios rankos. Praėjusį sezoną nuo P.Cruzo kentėjo „Manisa“ komandos varžovai. Atstovaudamas šiai ekipai meksikietis Turkijos lygoje pelnydavo 16,9 taško.
Treneris
Omaras Quintero daug metų buvo Meksikos rinktinės puolimo lyderis, o krepšininko karjerą baigė vos prieš penkerius metus. Dar būdamas žaidėjas jis jau ėjo trenerio padėjėjo pareigas, o susitelkęs vien trenerio darbui labai staigiai pakilo karjeros laiptais ir 2021 metais buvo paskirtas Meksikos rinktinės vyriausiuoju treneriu. 41-erių O.Quintero taip pat ne visu etatu dirba Keretaro „Libertadores“ klube.
Kuo stiprūs
Jaunąjį Gaelį Bonillą (20, 204) buvo nusižiūrėjusi „Barcelona“, tad talento šiam puolėjui netrūksta. Didelį patirties bagažą atsiveža rinktinės kapitonas Paulas Stollas (37, 180), Europoje apsidairė Lietuvoje rungtyniavęs natūralizuotas amerikietis Danielis Amigo (27, 208). Meksikos krepšinio federacija šiais metais pasiekė, kad FIBA panaikintų D.Amigo natūralizuoto žaidėjo statusą, todėl į rinktinę galėjo pakviesti dar vieną amerikietį Joshą Ibarrą (28, 210).
Ko trūksta
Meksikos rinktinės galimybes būtų galima vertinti visai kitaip, jei prie jos būtų prisidėję NBA žaidžiantis Juanas Toscano arba rudenį debiutuoti NBA turintis Jaime Jaquezas. Tačiau abu meksikiečių kilmės JAV krepšininkai šią vasarą kvietimą į rinktinę atmetė. Tuo tarpu dauguma kitų Meksikos rinktinės krepšininkų patirties už savo šalies ribų turi nedaug.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Meksikos Jungtinės Valstijos (Estados Unidos Mexicanos). Gyventojų – 129,9 mln. Plotas – 1,97 mln. kv.km. Sostinė – Mechikas (9,2 mln. gyventojų). Oficiali kalba – ispanų. Valstybės vadovas – prezidentas Andresas Manuelis Lopezas Obradoras (nuo 2018 m.). Valiuta – Meksikos pesas.
FIBA reitingas
31 vieta. Tarp Amerikos komandų – 8 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja 6-ąjį kartą. Geriausias rezultatas – 8-oji vietą (1967 m.). Debiutavo 1959 m. ir užėmė 13-ąją vietą. Praėjusį kartą dalyvavo 2014 m. ir užėmė žemiausią istorijoje 14-ąją vietą.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 8 iš 12 rungtynių ir Amerikos zonos F grupėje užėmė trečiąją vietą. Šioje grupėje kelialapius taip pat iškovojo JAV, Puerto Rikas ir Brazilija, dvi paskutines vietas užėmė Urugvajus ir Kolumbija.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo 7 kartus. 1936 m. laimėjo bronzos medalius. Debiutavo 1936 m. Pastarąjį kartą dalyvavo 1976 m. ir užėmė 10-ąją vietą.
Žemyno pirmenybės
Amerikos pirmenybėse po kartą laimėjo aukso (2013 m.) ir bronzos (2017 m.) medalius. Praėjusių metų Amerikos pirmenybėse laimėjo 2 iš 4 rungtynių ir užėmė 5-ąją vietą (ketvirtfinalyje pralaimėjo Kanadai).

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

Egiptas
Ko tikėtis
Egiptiečiai prieš kitų žemynų komandas oficialiuose turnyruose nelaimėjo nuo 1994 metų. Šių metų pasaulio pirmenybėse kelios galimybės bus, nes Egipto rinktinės kelyje bus panašaus pajėgumo varžovų. Tačiau ir su jais reikės pakovoti, tad prieš turnyrą niekas negali užtikrinti, kad ilgai laukta pergalė bus pasiekta.
Žvaigždė
Net geriausi Egipto krepšininkai retai išvyksta toli nuo namų ir žaidžia tik savo šalies klubuose. Viena iš nedaugelio išimčių – buvęs „Šiaulių“ puolėjas Assemas Marei (31, 206). Jis nemažai pakeliavo po pasaulį: mokėsi JAV, žaidė stipriose Vokietijos, Prancūzijos, Turkijos lygose, o du praėjusius sezonus rungtyniavo Korėjos pirmenybėse. Tokia įvairialype patirtimi negali pasigirti nė vienas kitas Egipto krepšininkas.
Treneris
Egipto krepšinio federacija, niekaip nesulaukianti geresnių rezultatų, rinktinės trenerius keičia kas porą metų. Praėjusiais metais egiptiečiai kreipėsi į Kanados krepšinio specialistą Roy Raną. 54-erių R.Rana anksčiau ilgai dirbo su studentų komandomis ir Kanados jaunimo rinktinėmis, kelis sezonus praleido „Sacramento Kings“ štabe. Pernai jį patraukė į kraštus, kuriuose krepšinis išvystytas prasčiau – R.Rana yra ne tik Egipto rinktinės, bet ir Japonijos lygos Kioto „Hannaryz“ klubo treneris.
Kuo stiprūs
Egipto rinktinės veidą bent iš dalies gali pakeisti šios šalies pasą gavęs amerikietis Patrickas Gardneris (23, 207), kuris į paraišką turėtų būti įtrauktas arabiška Youssefo pavarde. Egipto krepšinio federacijos akiratyje buvo ir lieka dar keli egiptietiškų šaknų turintys amerikiečiai, bet jie netaptų žymiu pastiprinimu.
Ko trūksta
Nors Egipto rinktinę sudaro brandaus amžiaus krepšininkai, dauguma iš jų niekada nėra žaidę už savo šalies ribų. Suprantama, jie aikštėse nėra susidūrę su tokiais varžovais, su kokiais reikės kovoti pasaulio pirmenybėse. Ir patirtimi, ir individualiais įgūdžiais egiptiečiai yra viena iš silpniausių pasaulio pirmenybių komandų.
Šalis
Oficialus pavadinimas – Egipto Arabų Respublika (جمهورية مصر العربية, Gomhorejet Masr el-Arabeja). Gyventojų – 109,5 mln. Plotas – 1 mln. kv.km. Sostinė – Kairas (10,1 mln. gyventojų). Oficiali kalba – arabų. Valstybės vadovai – prezidentas Abdelis Fattahas el-Sisi (nuo 2014 m.) ir ministras pirmininkas Moustafa Madbouly (nuo 2018 m.). Valiuta – Egipto svaras.
FIBA reitingas
55 vieta. Tarp Afrikos komandų – 6 vieta.
Pasaulio pirmenybės
Dalyvauja 7-ąjį kartą. Geriausias rezultatas – 5-oji vieta (1950 m.). Debiutavo 1950 m. Praėjusį kartą dalyvavo 2014 m. ir užėmė 24-ąją vietą. Pastarąsias rungtynes pasaulio pirmenybėse laimėjo 1994 m.
Pasaulio pirmenybių atranka
Laimėjo 8 iš 12 rungtynių ir Afrikos zonos F grupėje užėmė antrąją vietą. Šios grupės nugalėtoju tapo Pietų Sudanas. Žemesnes vietas užėmė ir kelialapių neiškovojo Senegalas, Tunisas, Kongo Demokratinė Respublika ir Kamerūnas.
Olimpinės žaidynės
Dalyvavo 7 kartus. Geriausias rezultatas – 9-oji vieta (1952 m.). Debiutavo 1936 m. ir užėmė 15-ąją vietą. Pastarąjį kartą dalyvavo 1988 m. ir užėmė 12-ąją vietą.
Žemyno pirmenybės
Iki XX amžiaus vidurio žaidė Europos pirmenybėse, kuriose po kartą laimėjo aukso (1949 m.) ir bronzos (1947 m.) medalius. Afrikos pirmenybėse, kurios rengiamos nuo 1962 m., penkis kartus laimėjo aukso (1962, 1964, 1970, 1975 ir 1983 m.), po šešis kartus – sidabro ir bronzos medalius, tačiau pastaruosius apdovanojimus iškovojo 2013 m. (sidabro). 2021 m. Afrikos pirmenybėse laimėjo 1 iš 4 rungtynių ir užėmė 11-ąją vietą.

Tvarkaraštis

Sužinokite daugiau

PRIVATUMO POLITIKAKONTAKTAIREKLAMADIENRAŠČIO PRENUMERATA
Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę
Sekite mus:
UAB „Lrytas“,Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.
Įm. kodas: 300781534Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:Valstybės įmonė Registrų centras
lrytas.lt redakcija news@lrytas.ltPranešimai apie techninius nesklandumuswebmaster@lrytas.lt
Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“.

Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.